We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Açgözlülük

2 0 0
22.09.2021

Hz. Ali (as) : " Dünyanın temeli dört şey üzerinedir: İlmiyle amel eden âlimle, öğrenmeyi ayıp saymayan cahille, fakirlere cömertlik eden zenginle ve ahiretini dünyasına satmayan fakirle. O halde âlimin ilmine amel etmediği, cahilin öğrenmeyi ayıp saydığı, zenginin cimrileştiği ve fakirin de ahiretini dünyasına sattığı günden korkun!" demiştir.

Müthiş bir tespit yapmıştır. Bundan ne anlıyoruz? İnsan ilim tahsil etmek zorundadır. Dinimiz de bunu emretmektedir. Bu yolda mesafe kat etmiş kişilere âlim denir. Avamdan daha bilgilidirler, okudukları şeylerden derin manalar çıkarabilirler. İşte bu kişiler ilminin kendisine tuttuğu ışık ile insanlara faydalı hizmetler sunmalıdırlar. İnsanları aydınlatmalı, onlara yol göstermelidirler. Konuyu bilmeyen kişi o hususta cahildir. Diretmemeli ve o konuyu öğrenmek için elinden geleni yapmalıdır.

Bazı insanlar vardır ki onlar kibir yaparak bilmediği konuda ahkâm keser ve yanlış görüşünde diretir de diretir. İşte asıl cehalet budur. Bu bataklığa batan kişilerin kurtulması biraz zor görünmektedir. Bu hal bir şuursuzluk halidir. Kişi........

© Anayurt


Get it on Google Play