We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Eğitim sevgi ile desteklenmelidir (Karne Günümüz) (1)

4 0 0
17.01.2019

Öğrencilik yıllarımızın en anlamlı günlerinden biri hiç kuşkusuz karne günleridir. Karne dağıtılacağı saate kadar kendiliğinden, sıcak bir heyecan oluşur. Başarısında hiç tereddüdü olmayan da, birkaç derste başarısız olabilirim beklentisindeki öğrencilerde aynı duyguları yaşarlar.

Öğretmen sınıfa geldiğinde öğrencileri ve velileri tatlı bir heyecan içinde bulur. Öğrencilerin genel durumu ile ilgili kısa bir konuşma yapar. Tatil tavsiyelerini de iletir. Bu konuşmanın önemi tartışmasızdır. Başarılı ve başarısız öğrencilerle ile ilgili sözler öğrencileri ve velileri rahatlatmalı, bazı öğrencileri veli stresinden kurtarmalıdır.

Öğretmen isimlerini okuduğu öğrencilere tahtanın önünde karneyi verirken hatıra resimler de çekilir. Artık bu resimler öğrenciye ve aileye ait sosyal medyada da yayımlanır. O an öğretmenin eli öpülür, varsa öğretmenin öğrenciye özel tavsiyeleri alınır.

Yine tören esnasında okul müdürü de günün anlam önemini açıklayan konuşmasında öğrencilere ve velilere başta karne notları olmak üzere tatilde yapmaları gerekenlerle ilgili tavsiyelerini sıralar. Bu tavsiyelerin bir bölümünden öğretmenler de nasibini alır.

O gün öğrenciler için aile desteği çok önemlidir. Başarı ve başarısız belgesi karneli dakikalar ve saatler insan hayatının unutulmazları arasındadır.

Baba olmak, anne olmak, kardeş, büyük baba, büyük anne olmanın sorumlulukları vardır. Sesli sessiz yapacakları davranışlar ve söylemlerin ayrıntıları yaşanılanlarla ilişkili olan izler........

© Anayurt