We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Etimatik deterjan çetesine karşı

5 1 0
17.01.2019

Her gün televizyonlarda çok sayıda deterjan reklamı izliyoruz.

Tümü fosfat içeriyor.Fosfat sağlığımızı tehdit eden kanserojen bir ham maddedir.

Fosfatlar, temizlediği yüzeylerde kalıntı bırakabiliyor ve mide bulantısı, ishal deri tahrişi gibi yan etkilere neden olabiliyor. Ancak en önemli zararı çevreye veriyor, özellikle de denizlerimizde ötrofikasyon dediğimiz fosfat zehirlenmesine yol açıyor.

Denizdeki yosunlar , fosfat ile beslenerek büyüyor ve denizi kaplayarak tüm oksijenini kullanıyor. Fosfatı sudan temizlemek çok çok zor bir iş, bu nedenle atıksular ile deniz, göl ve içme sularımıza karışıyor. Fosfat kullanımı özellikle deterjanlarda çok yaygındır.

Deterjan, yüzey aktif özelliği nedeniyle temizleme ve arıtma özelliği bulunan, toz, sıvı veya tablet durumunda olabilen kimyasal maddedir.

Diğer bir anlatım ile deterjanlar “yüzey aktif” özelliklere sahip organik maddelerden oluşan bir karışımdır.

Temizleme görevlerini genel olarak içerilerinde barındırdığı yüzey aktif maddeler, enzimler, köpük düzenleyiciler, güçlendiriciler ve diğer bazı katkı kimyasalları sayesinde yaparlar. Birçok üstün özellikleri nedeniyle temizlik işlerinde sabunun yerini alan deterjanların sağlık açısından zararları söz konusudur.

Kompleks alkali fosfatların deterjan üretiminde kullanılması sınırlanmış veya yasaklanmıştır. Yıkama suyunda bulunan sabun ve deterjan, suyun ıslatıcı kabiliyetini arttırarak kumaş içerisine kolay........

© Anayurt