We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İsrafın faturası

7 0 0
28.06.2022

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı her yıl düzenli olarak bir İsraf Raporu yayınlar. Vakfın Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül’ü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde çalıştığım yıllardan tanırım. Birçok alanda ülkemizdeki israfın boyutlarını kapsayan çalışmalar yapıyor ve bunları kamuoyu ile paylaşıyor. Nitekim bu çalışmalarından sonuncusunu da geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaştı.

Türkiye İsraf Vakfı Kurucusu Prof. Dr. Aziz Akgül, durumun vahim boyutlara ulaştığını belirterek, “En büyük israf devlette. Toplum da liderlerine bakarak israf konusunda hassasiyet göstermiyor” değerlendirmesini yaptı.

2021 yılı verileri değerlendirilerek hazırlanan raporda, Prof. Aziz Akgül, yapılan çalışmanın bir özetini yaptı. Ortaya çıkan rakamlar gerçekten dudak uçuklatıcı boyutlarda gelin şimdi bu israfın boyutlarını görelim:

“Türkiye’nin 2021 yılı Gayrisafi Yurtiçi Hasılası 7 trilyon 209 milyar 40 milyon lira. Türkiye altı sigma yöntemi yaklaşımı dikkate alındığında dört sigma seviyesinde. Bu varsayımdan yola çıkarsak, Türkiye milli gelirinin yaklaşık yüzde 15’ini israf etmektedir. Yani Türkiye, 2021’de 1 trilyon 81 milyar TL’lik kaynağını israf etmiş.”

Prof. Dr. Akgül, en çok israfın olduğu alanları işaret eden “altın” kategoride, yıllar içinde bazen Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) bazen de iç borç faizinin birinci sırada geldiğini belirtiyor. “Hesaplamalarımıza göre bu yıl SGK yılıydı” diyen Akgül, SGK’nın yeni bir yönetim şekline ihtiyacı olduğunu ifade ederek, “2021’de SGK’ya........

© Anayurt


Get it on Google Play