We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Giden gidene!

3 0 0
20.09.2021

Ekonomik gidişin iyi olmadığını yıllardır yazıp çiziyoruz. Bazı çevreler, ekonomideki dar boğazı pandemiye bağlamaya çalışsalar da, ekonomide çarklar, 2015 yılının ikinci yarısından itibaren ağırlaşmaya başladı ve günümüzde tablo gerçekten çok ağırlaştı.

Oturup uzun uzadıya, enflasyon şöyle oldu, işsizlik böyle oldu diye bilinenleri anlatmaya çalışmayacağım. Hayatın içinde olan herkes biliyor ki, hayat şartları artık taşınacak boyutları aştı.

Hayatımızın vazgeçilmezleri olan beslenme, ısınma ve aydınlatma yükü, açıklanan rakamların çok çok üstünde. Nitekim bunun böyle olduğunu en yetkili ağızlar bile söylüyorlar.

Ekonomi bir bilimdir. Her bilim gibi ekonominin de kendine ölçü aldığı bir takım değerleri vardır. Mesela Merkez Bankası’na faizleri düşürün demekle faizlerin düşürülmesi mümkün değildir. Çünkü bu ekonomi biliminin ilkelerine terstir.

Buradan gelelim esas konumuza:

Ekonominin temeli insandır. İnsan unsuru ekonominin temel direğidir. Ekonominin merkezinde insan yer alır. Hedef insanların ekonomik olarak mutluluğudur. Bir ülkenin bekası da insanlarının ne kadar iyi........

© Anayurt


Get it on Google Play