We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ders almıyoruz

7 0 0
30.06.2022

Tarihin kendini tekrar ettiği sık sık söylenir. Hatta Mehmet Akif, tarihten ders alınsaydı tekerrür eder miydi diye sorarak olayın boyutuna farklı bir bakış açısı getirmiştir. Gerçekten tarihten ders alıyor muyuz? Evet diyebileceğimiz olay sayısı o kadar az ki, ders aldığımızı söylemek gerçeklerle çok bağdaşmaz.

Daha yılı bile dolmadı. Batı Karadeniz Bölgemizi sel vurdu, yüze yakın vatandaşımızı kaybettik, öyle ki halen cesetleri bulunamayanlar bile var. Maddi hasarın boyutunu söylemeye, yazmaya dilimiz varmıyor.

Sebep belliydi, sonuçta sebeplere bakıldığında belli olmuştu. Yine bir takım açgözlü, iş bilmez vatandaşımız dere yataklarına evler yapıp, akılları sıra bulundukları bölgenin en güzel yerine çöreklenmişlerdi. Ama doğanın şaşmaz bir kuralı var, siz doğaya ne kadar engel koymaya kalkarsanız yıkımı da bir o kadar şiddetli oluyor. Tıpkı geçtiğimiz yıl Ağustos ayında yaşadıklarımız gibi, koca koca yerleşim bölgeleri sel suları önünde adeta yok oluyorlardı.

Kural yine değişmedi. Yine sel felaketi kapımızı çaldı. Zonguldak, Bartın, Sinop il merkezleriyle, ilçeleriyle adeta yine sele teslim oldular. Şu ana kadar bir can kaybından söz edilmiyor ama maddi kaybın boyutları yine........

© Anayurt


Get it on Google Play