We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Zirveye oynuyoruz

5 0 0
09.08.2019

Türkiye adeta bir sahte ürün cenneti… Gıdadan tutun da, kozmetikten, tekstile, oyuncağa kanserojen maddeler büyük tehlike saçıyor.

Dünyada hızla büyüyen sahte ve taklit ürün pazarında Çin’in payı tartışılmaz. Piyasanın tek hakimi Çin. Çin’i ikinci sırada takip eden hangi ülke derseniz tabii ki Türkiye. Sahte ürün imalatının yarısından fazlasını Çin oluştururken, Türkiye de piyasada 1990’lardan bu yana büyük bir hızla büyüyor ve yasadışı ticaretin 2020’de 2 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Peki başta gıda ürünleri olmak üzere Türkiye'de her eve giren en tehlikeli hangi ürünler zehir saçıyor?

Zeytini, zehirli tekstil boyası ile veya demir sülfat gübresi ile karartıp satıyorlar. 'Kararsın, parlasın' diye zeytin havuzuna atılan demir parçaları alzheimer hastalığı yapıyor. Zeytin yerken hasta oluyoruz haberimiz yok. Bu kadarla da kalmıyor. 'Bozulmasın' diye de tenekelere antibiyotik atılıyor. Avrupa'da tekstil boyamalarında bile 'kanserojen' özellikleri dolayısıyla yasaklanmış tekstil boyaları ile karartılmış zeytinler çarşı pazarda serbestçe satılıyor. Küflü kaşardan eritme peynir üretiliyor. Kaşar peynirine soya yağı ve margarin katılıyor. Ufalanmış peynir jel ile birleştirilip yeniden kalıp peynir yapılıyor. Beyaz peynire de parlak görünüm amacıyla kireç katıldığı belirlendi.

Soya baharatla karıştırılıp sucuk imalatında kullanılıyor. Raf ömrünü uzatmak için gereğinden fazla nitrat katılıyor. Et yerine nişasta, tavuk derisi, zar,........

© Anayurt