We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yeni sezon başlamadan

2 0 0
06.09.2019

Tiyatro hayattır, hayattan bir kesittir. Sahnedeki perde hayata açılır aslında. Oscar Wilde’nin dediği gibi tiyatroyu tüm sanat biçimleri arasında en yücesi olarak kabul etmeli çünkü o insanoğlunun, neyin insani olduğu duygusunu bir başka kişi ile en dolaysız olarak paylaşabileceği yoldur. İster tiyatrocu olsun isterse seyirci eş zamanda aynı hissi birbirine alır verir. Heyecanlandırır, güldürür, düşündürür ve bir anda uykusundan uyandırır izleyeni. Tiyatro mucizedir, ölümsüzdür. Salonda bir kişi de olsa o seyircidir. Oyun daima başlar, devam eder.

Bu sezon da Devlet Tiyatroları 1 Ekim Salı gününden itibaren sanatseverlerin karşısına çıkacak, seyircisini selamlayacak. Yeni oyunlarla birlikte geçen sezonlarda kapalı gişe oynayan oyunlar seyircilerin beğenisine sunulacak. Çok sayıda yabancı eser de yeni sezonda ilk defa perde açacak.

Yeni tiyatro sezonunun ilk perdesi için bekleyişini sürdüren Devlet Tiyatroları birinci turda 17’si yerli 8’i yabancı toplam 25 yeni oyun ile sanatseverlerle buluşacak.

Devlet Tiyatroları "Lüküs Hayat", Hazerfan Ahmet Çelebi'yi anlatan "Uçmak", İskender Pala'nın "Leyla ile Mecnun", Güngör Dilmen'in "Aşkımız Aksaray'ın En Büyük Yangını", Shakespeare'in "Yanlışlıklar Komedyası", BertoltBrecht'in "Küçük Burjuva Düğünü"nün de yer aldığı birçok yeni eseri seyircinin beğenisine sunacak.

"Lüküs Hayat ki tiyatro tarihinde bir klasik . Cemal Reşit Rey'in 1933'de kaleme aldığı " müzikal, Devlet Tiyatroları sahnesinde ilk kez seyircisini karşılayacak.........

© Anayurt