We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kitap tutkusu

2 0 0
14.08.2019

Dünya üzerindeki en bilinen kitap hırsızı 268 kütüphaneden Stephen Blumberg 23.000 kitap çaldı. Çaldığı kitaplar da sıradan çinko karbon kitaplar değil, içinde nadir kitaplar da mevcut. Koleksiyonun değeri 20 milyon dolar civarında.

Kitap çalma hastalığına yakalanan Stephen kitap haydutu olarak tanındı ve ABD tarihindeki en başarılı kitap hırsızı oldu. Stephen okumak için çalmadı elbette güzel olana sahip olmak istedi. Kitapları yok olmaktan kurtardığını düşünüyordu. Kitaplarını hiç satmadı.

Kitaplar değerlidir, sihirlidir ve kokusu bile insanı etkiler. Stephen de bu büyüye kapılmış olacak. Kitap yeri gelir uzun yollara düşürür yeri gelir dinlendirir, besler, yetiştirir. Kitapların insanlara kattığı değer paha biçilemezdir.

Okumak stresi azaltan en etkili yoldur. Sakinleşmek ve iyi bir uyku çekmek için en ideal çözüm kitap okumaktan geçer. Okumak insanların empati duygusunu güçlendirir. Beyin fonksiyonlarımızı hızlandırır. Depresyondan kurtulmak için başvurulacak etkili bir yoldur.

Kitap okumak hayattaki zorluklarla daha iyi başa çıkmamızı sağlar. Kitap okuyan kişilerin farkındalık seviyeleri yükselir, böylece karşılaştıkları zorlukları daha iyi atlatabilir.

Kitap okumayı seven insanları farklı kültürlere ait insanlarla daha iyi iletişim kurabilir. Okumak hafızayı güçlendirir, daha iyi yazabilmeyi sağlar. Okumak açık fikirli ve arkadaş canlısı yapar. Okumak daha iyi dinlemeyi öğretir. Okumak dünyayı daha iyi bir yer yapmak için güç verir.

Alexander Pope’nin dediği gibi “Okuduğunuz eser sizi fikren yükseltir, içinizi iyi ve mert duygularla doldurursa, onun hakkında........

© Anayurt