We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

EYT’lilerin bitmeyen hikayesi

2 0 0
19.09.2019

Mağdur edilen ve emeklilik hakları için hükümetten destek bekleyen emekli olamayan 6 milyonun 20 yıldır çözümsüz kalan hikayesi. Hayalleri sadece yaş şartının kaldırılıp bir an önce emekli olabilmek.

EYT’lilerin sorunu 8 Eylül 1999 tarihinde başladı. Bu günden önce emeklilikte yaş şartı aranmıyordu. Ta ki 1999’un 8 Eylül’üne kadar. Emeklilikte sigortalılık süresi, prim gün sayısına ilaveten yaş şartı geldi. Artık emekli olabilmek için emeklilik yaşı kademeli olarak kadınlar için 58, erkek için de 60 oldu, prim gün sayısı da 7 bin güne çıkarıldı. En başında sayıca az olan emekli adayları zaman geçtikçe arttı, sesler yükseldi. Bir gün milyonlarca insanın düşlerini suya düşürmüş oldu.

Yıllarca meydanlara doldular, meclisten, hükümetten gelecek müjdeli haberi beklediler. En son yüzlerce EYT'li Başkent’teTandoğan Meydanı’nda miting düzenledi ve sorunun çözümü için Meclise seslendi. EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin çağırısıyla düzenlenen mitingde “30 Kupon Karşılığı Değil, 30 Yıllığın Emeği Karşılığı, Mezarda Emeklilik İstemiyoruz, Patron Yaşlı Devlete Genç,........

© Anayurt