We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Büyük aşk hikayesi “Romeo ve Juliet”

1 0 0
10.10.2019

Aşk gibi sanat da isyan eder hayata. Ayrı düşenler de kavuşanlar da içindeki sesi dışa vurur bazen dansla bazen de müzikle. Ve Başkent’te bir kez daha düşman iki ailenin birbirine aşık çocukları Romeo ve Juliet'in tüm dünyaca bilinen hüzünlü aşk hikayesi sanatseverlerle bir kez daha buluştu.

William Shakespeare ki Romeo ve Juliet’in aşkını ondan daha iyi anlatan ve hikayeye dönüştüren yoktur. Evvelinde ve sonrasında aşklar yaşandı ama sadece onun Romeo ve Juliet’i tarihe geçti. Romeo ve Juliet aslında Shakespeare’in öyküsü değildir, ondan on dört yüzyıl önce anlatıla gelen bir hikayenin yorumudur. Talihsiz aşıklar Romeo ve Juliet öyküsü aslında Shakespeare onu yazmadan önce de anlatılıyordu. Ama onun gibi anlatan olmadı.

Birbirine kin güden iki ailenin sevdalı çocukları… Hikayenin sounda Shakespeare’in Romeo’su Juliet’i uyurken bulur, fakat öldüğünü düşünür. İtalyan yazar Masuccio Salernitano’nun eski hikayesi de Mariotto’nun Giannoza’nın uyuyan bedenini bulur, öldüğünü zanneder. Salernitano’nun hikayesi de kavgalı olan Maganelli ve Saraceni ailelerinden gelen bir çift aşıktan bahseder. Aşk macerası Verona’da değil İtalya’nın Siena şehrinde yaşanır. Döneminin çağdaşı Salernitano da Mariotto ve Giannoza birbirlerine aşık olmasını ve gizlice evlenmesini anlatır. Mariotto soylu bir........

© Anayurt