We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Başkent ‘Ankara’ 96 yaşında

2 0 0
11.10.2019

Ankara 96 yıl önce başkent oldu. Mustafa Kemal Atatürk, Ankara'nın başkent olmasıyla ilgili TBMM’de alınan karara dair, Nutuk'ta " Türkiye Devleti'nin başkenti Ankara şehridir" demiştir.

Öncesi Anadolu için zorlu bir süreç. Sonrası zafer...

Yıl 1919… Batı illeri Yunan işgali altında. Mustafa Kemal Paşa halkın işgale direnmesi için Erzurum ve Sivas kongrelerini düzenledi. Mustafa Kemal Atatürk, milli mücadeleyi bir hükümet gibi yöneten Heyet-i Temsiliye’nin batıya, İstanbul’a yakın olmasını istiyordu. Hedefe yakın olmaları ve İstanbul ile ulaşımı kolay bir noktada bulunmaları şarttı. Bu nedenle, Mustafa Kemal 27 Aralık 1919 günü Ankara’ya geldi. Kurtuluş Savaşı boyunca Ankara’nın mücadeledeki konumu ve rolü Atatürk’ün vermiş olduğu kararının ne kadar yerinde olduğunu kanıtlar.

Ankara’ya gelen Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları Dikmen sırtlarında çok kalabalık bir heyet tarafından büyük gösterilerle karşılandı. Ankaralılar büyük bir heyecanla Mustafa Kemal’in yanındaydı. Halkın heyecanını gören İngiliz, Fransız temsilciler, Mustafa Kemal’in yalnız........

© Anayurt