We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

10 Ağustos 1982’yi utanarak anımsamak

1 0 0
09.08.2021

6 Ağustos günü Sözcü Hafta sonu Gazetesinde Emin Özgönül imzalı bir yazı vardı: “Türkiye’yi Sarsan Kanlı Baskın – Esenboğa’da Asala Eylemi”

Yazıda Esenboğa eylemini gerçekleştiren Zohrab Sarkisyan’ın ölü Levon Ekmekciyan’ın ise yaralı olarak ele geçirildiği belirtilmiş. Ekmekciyan, tutuklanmış, yargılanış ve idam cezasına çarptırılarak 28 Ocak 1983 tarihinde idam edilmiş.

Sözcü yazarı Emin Özgönül’e ulaşamadım. Ulaşabileydim eğer, Sayın Dr. Ahat Andican’ın birkaç ay önce gönderdiği ve aşağıda bazı bölümlerini verdiğim mektubunun tamamını kendisine gönderecektim:

“10 Ağustos 1982, Salı günü akşam saat 5.30 sıralarında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Acil Cerrahi Bölümüne üzerine benzin dökerek kendisini yakmaya teşebbüs eden 60 yaşlarında bir erkek hasta getirildi. O gün Cerrahi Kliniği nöbetçi başasistanı olarak görevdeydim. Hastanın acile getirilişinden hemen sonra çok sayıda gazeteci acil servise doluşmuştu. Artin Penik isimli bu Ermeni vatandaşımız, üç gün önce Esenboğa Havalimanında Ekmekçiyan ve Kalutsiyan (?) isimli iki ASALA teröristi tarafından gerçekleştirilen ve 8 kişinin ölümü ve 72 kişinin........

© Anayurt


Get it on Google Play