We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Uzaya önemli bir başlangıç

5 0 0
10.02.2021

Pandeminin bütün gücü ile hüküm sürdüğü, ekonomik sorunların büyüdüğü, çözmek zorunda olduğumuz dış sorunlarımızın kapıda beklediği ve üzerimize baskının arttığı bir ortamda uzaya yönelik projeler nereden çıktı diye düşünebilirsiniz. Ancak bu projelerin çok kritik bir başlangıç ve dönüm noktası olduğunu, uzay yarışında zamanlamayı kaçırmak üzere olduğumuzu belirtmek isterim.

Büyük sıfırlamanın tartışıldığı ve kısa vadede önümüze koyulacağı veya dayatılacağı bir döneme girdik. Sadece biz değil bütün dünya bir bekleyiş ve değişim hazırlığı içinde. Haberleşme dahil birçok faaliyetin yer istasyonlarına ihtiyaç olmadan doğrudan uzaydan yönetileceği bir döneme giriyoruz. Uzayda sahiplenmeler var. Elon Mask’ın yakın uzaya 1200 civarında uydu yerleştirmesi projesi devam ediyor. Haberleşmeden, görüntüye, istihbarattan, tarıma, ekonomiye, su rezervlerine, akarsuların durumuna, iklim değişikliğine, uzayda konuşlu silahlara ve silahlı kuvvetlere hatta enerji üretimine kadar çok büyük bir fırsat penceresi var.

Bu fırsat penceresini yakalamak için zaman daralıyor ve Türkiye’nin tam zamanında harekete geçtiğini değerlendiriyorum. Zira günümüzde yüksek teknoloji adeta kuantum sıçramasıyla ilerliyor. Zaman kaybını telafi etmek yer kapatabilmek mümkün değil. Aksi takdirde başkalarının ürettiklerini kullandığı kullanıcı durumunda kalırız, bu da bağımsız bir Türkiye idealinin bitmesi........

© Anayurt


Get it on Google Play