We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Disiplin ve lider

6 0 0
24.02.2021

Bugünkü yazım arkadaşım Ahmet Yavuz ile birlikte Silivri Cezaevi’nde yazdığımız Asker ve Siyaset isimli kitaptan bir alıntıdır.

Disiplin deyince akla hemen askerlik gelmekle beraber o aslında bilimin ve tüm mesleklerin vazgeçilmez unsurudur. Ancak askerliğin en temel özelliği, gerektiğinde insanı ölüme götürebilmesidir. Üstelik bir kişinin hayatı değil, bir kitlenin hatta bir milletin hayatı söz konusudur. Bu nedenle disiplini tanımlarken şu hususun altını çizmek gerekir: edinilmesi halinde bir askerin vazifesini yapma heves ve arzusunu daim olarak duyma ve sorgusuz olarak yapmasını mümkün kılar. Yani temelinde vazifenin gereklerine mutlak itaat vardır. Bu kaçınılmazdır. Askerlikte, diğer alanların dışında, şekil disiplini de çok önemli ve ayırt edicidir.

Bunun iki tezahürü vardır. Birincisi gerçek bir iş disiplinine sahip bir askerin bu işe hazırlığını dışarıya yansıtan bir vasıta olmasıdır. Kişi her şeyiyle hazırdır. Dış görünüşü de bunu teyit eder. İkincisi ise bazen bu çok disiplinli görünüşün, olmayan ya da yetersiz bir iş disiplinini perdelemek amacıyla kullanılmasıdır. Eğer askerlerin dış görünüşü bir aldatma vasıtası haline dönüşürse, bu muharebede felaketin habercisidir. İş disiplinine sahip bir askerde emir tam olarak uygulanır, yalak yoktur, güven duygusu esastır. Komutan verdiği görevin yerine getirileceğinden emin olur. Bu da etkinlik ve........

© Anayurt


Get it on Google Play