We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkan Saylan’ı rahmetle anıyoruz

4 0 0
29.05.2022

Prof. Dr. Türkan Saylan Cumhuriyetimizin ışığı kadınlarımızdandır. 13 Aralık 1935 doğumlu Saylan’ı 18 Mayıs 2009 yılında kaybettik.
Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümsüzlüğünün 13. yılında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından çeşitli etkinliklerle anıldı. 12.Türkan Saylan Sanat ve Bilim Ödülleri ve Anma Töreni, İş Sanat Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Doç. Dr. Deniz Ceylan 12.Türkan Saylan Bilim Ödülü sahibi olurken; 12.Türkan Saylan sanat Ödülü “Alametler Kitabı’’ ile Gaye Boralıoğlu’na gitti.
Tıp fakültesi öğrencisiyken evlenen Türkan Saylan, ilk çocuğuna hamileyken ders için Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ni ziyarete gider. Saylan; “1958 yılıydı. Bakırköy Akıl Hastanesi’ni görmeye gitmiştik. Çırılçıplak, iyileşme şansı olmayan, bakımsız, sahipsiz birçok insan parmaklıkların arkasındaydı. Cüzzamlılar pavyonuna giderken, “Sakın yaklaşmayın, ellerinizi değdirmeyin, uzak durun’’ diye uyarıyorlardı bizi. Bu bana çok ters geldi birden. Hayvanat bahçesine mi gidiyoruz?” diye sordum. “(Güneş Umuttan Şimdi Doğar kitabından) Diye anlatır.
Mezun olmuş, çocuklarını büyütmüş, cildiye uzmanı olmuş. İngiltere’ye Lepra konusunu öğrenmeye gitmiş ve bir yıl sonra Türkiye’ye dönerek Sağlık Bakanlığı’na müracaat edip, Lepra konusunda sorumluluk almak isteğini belirtmiş. İnsanlığın büyük korkusu olan Lebra hastalığını kontrol altına........

© Anayurt


Get it on Google Play