We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türk polisine minnetle

9 0 0
10.04.2022

Türk Polis Teşkilatımızın 177. Kuruluş yıldönümünü kutluyoruz.
Köklü geçmişiyle edindiği tecrübeyle Türk Polis Teşkilatı, insan hak ve özgürlüklerinin korunması, kamu düzeninin sağlanması, suçların önlenmesi ve suçluların bulunması için yirmi dört saat üstün bir özveriyle çalışmaktadır.
Huzur ve güven demek olan polislerimizin Polis Haftası’nı kutlarım. Polis Teşkilatı, Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecit tarafından 10 Nisan 1845’de kurulmuştur.
Ulu önder Atatürk Türk polisinin eğitimli olması konusunda ki tespitiyle ülkenin iç güvenliği, huzur ve asayişinin sağlanmasının devamlılığı konusuna büyük önem vermiştir. “Polis asker kadar disiplinli, hukukçu kadar hukuk adamı, bir anne kadar şefkatli olmalıdır. Herkesin polisi kendi vicdanıdır fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır.” Sözünü kendisine ilke edinen Türk Polis Teşkilatımız, ülke bütünlüğü ve iç güvenliğinin korunmasındaki en önemli kurumlarımızdandır. Cumhurbaşkanı ATATÜRK “...Herkes biliyor ki ve bilmelidir ki; Polis ve Jandarma kuvvetleri, vatandaşlara huzur ve sükun temin eden Cumhuriyetin, kanunlarına ve medeniyet düşmanlarına karşı kullandığı bir kalkandır. Cumhuriyet kanunlarına memleketimizin huzur ve asayişine karşı gelebilecek ve vatandaşların hürriyetine tecavüz edebilecek her şerrin kafası bu kalkana çarpmalı ve parçalanmalıdır.’’ sözleriyle teşkilatın önemini ne de güzel anlatır.
........

© Anayurt


Get it on Google Play