We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Resim Müzesi’ni ziyaret ettiniz mi?

2 0 0
15.05.2022

Resim ve Heykel Müzesi, Türk resminin nice şaheserlerini barındırarak resim tarihini anlatan devletin, Cumhuriyet’in ilk müzesidir. Saray Mimarı Sarkis Baylan tarafından yapılmıştır. Dolmabahçe Sarayı’nda tahta çıkmaya aday olan veliahtların konakladığı Veliaht Dairesi, Tanzimat’la birlikte, şehzadelerin dışa kapalı sürdürdükleri hayatın sona ermesinin ve serbest yaşama geçişlerinin mimarî simgesidir. Bina muhteşem tavan bezemeleri, kalem ve resim işleriyle başlı başına bir sanat eseridir.
Türk kültür ve kimliğini Anadolu tarihiyle bütünleştirerek Türk Tarih Kurumunu kuran Atatürk, Türk Resim ve Heykel Sanatı’nın eksikliğini fark eder. 1936 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde düzenlenen “Yarım Asırlık Türk Resmi Sergisi’’ sonucu D.G.S. Akademisi’nin sorumluluğunda, Dolmabahçe Sarayı Veliaht Dairesi’nde bir müzenin kurulmasını emreder.
Akademi Resim Bölümü Başkanı Leopold Levy, Müze Müdürü Halil Dikmen, Zeki Faik İzer, Cemal Tollu, A. Muhip Dranas’dan oluşan kurulla yapıtlar değerlendirilir. Resim ve Heykel Müzesi 20 Eylül 1937’de “Serginin Sergisi’’ sunumuyla ülkenin farklı kurumlarından gelen 312 eserle açılır.
Envanterine, Eylül 1937’de 10.230 eser, Eylül 2006’da 10.800 eser, Ağustos 2019’da 11.190 eser kayıtlı bulunan müzeden; yıllar içinde ilk açılış koleksiyonundan 76, sonraki yıllarda 360 yapıtın müzeden geçici olarak alındığı ama geri iade edilmedikleri kayıt altındadır. Devlet Güzel Sanatlar Galerileri için ödünç alınan eserlerin iadeleri Devrim Erbil ve sonraki müze müdürlerinin iade talep yazışmalarına rağmen sonuçsuz kalmıştır. Prof. Tomur Atagök;........

© Anayurt


Get it on Google Play