We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ramazanda içselleşme ve empati

5 0 0
17.04.2022

Mübarek Ramazan ayı, gecesiyle ve gündüzüyle müminlerin ruhunu temizleyip, sevgi ve kardeşlik duygularıyla şu günlerde her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olan, barış ve dostluk günlerine ayrı bir anlam katıyor.

Ramazan, içe dönme ayıdır. Hoş bizler pandemiyle uzun soluklu bir içe dönüş yaşadık ya… Bedenimiz aşırı dinlenirken ruhumuz yara aldı. Neyse ki kayıplarımızın çokluğuyla sarsıldığımız günleri, ayları yavaş yavaş geride bırakmaya başlıyoruz. Orucun içtenlikle tutulduğu bu ay, ailecek kalkılacak sahurların, yapılacak iftarların bizi ruhani bağlarla kuşatarak hafifleteceği günlerde, iç huzuruna kavuşabileceğimizi umuyorum.

Covid-19 salgınının zirve yaptığı iki sene boyunca toplu iftar sofralarına hasret kaldık. Şükürler olsun, iftar çadırlarında değilse de belediyelerin İftar saati dağıtım yapan gezici yerleşkelerinde hayratlar, işlerinden dönen, ihtiyacı olan binlerce kişiyle paylaşılmakta.

İç ve inanç dünyamızı güçlendirerek, dinimizin derinliklerine inmenin, şükür dualarının ayındayız. Beden ve ruhun iş birliği yaptığı bu günler, Kuran-ı Kerim’i okuma, duyumsama, içselleştirme zamanıdır. Bir ''Hayat Yolu Kitabı'' olduğu bilinciyle; temiz kalp, yalansız yaşam, vicdan ve şefkat duygularıyla, insana saygıyı öğreten kitabımızı bilimin ışığında değerlendirme; hurafelerden, safsatalardan, din kisvesi altındaki duygu sömürülerinden uzakta İslam Tarihi’ni bilimin ışığında bir kez daha hatmetme zamanıdır.

Kur-ı Kerim’in Farsça ve Arapça kelimelerden oluşması anlaşılmasını güçleştirmekte ve okuduğunu anlamadan inanan bir toplumun doğru bilgiden yoksun........

© Anayurt


Get it on Google Play