We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Nevruz & ekinoks

2 0 0
24.03.2019

Her yıl 21 Mart’ta kutlanan Nevruz, Türklerin (Göktürklerin) Ergenekon’dan demirden dağı eritip çıkmalarını, Bahar'ın gelişini, doğanın uyanışını temsil eder. Doğu Türkistan’dan Balkanlara kadar tüm Türk Kavimleri ve toplulukları tarafından MÖ 8. yüzyıldan beri, günümüze değin kutlanmaktadır.

Nevruz eski bir İran takvimine göre yılın ve baharın ilk günü, Miladi takvime göre Martı’n yirmi ikisine rastlayan gündür. İran kaynaklı bir inanışa göre Tanrı’nın evreni ve insanı yarattığı gün aynı zamanda İranlıların yeni yıla başladıkları gün olarak biliniyor.

Ekinoks, Türkçede “Gece gündüz eşitliği ” olarak karşılık bulmuş Fransızcadan gelme bir kelimedir. Mevsim değişimi ve baharın müjdecisi olan İlkbahar Ekinoksunu yaşıyoruz. Gece ve gündüz sürelerinin eşitlendiği İlkbahar Ekinoksu'nda güneş ışınları ekvatora 90 derece dik açıyla düşmeye başlar.

Halklar tarafından kendi geleneklerine göre değerlendirilen bu bayram, hiç bir halkın tekelinde değildir. Bilinen tarihi MÖ. 6. yüzyıl olan bu ayinlerin Zerdüşt dininin bir parçası, İran kökenli gelenek olduğu söylenmektedir.21 Mart’ta, yüzlerce toplulukta farklı isimlerle beş bin yıldan yani Sümerlerden bu yana, Nevruz Ekinoks’un gerçekleştiği gün şenliklerle kutlanıyor. Nevruz kültürel miras yoluyla günümüze ulaşan, en önemli bayramlardan biri olarak kabul ediliyor. Bilindiği üzere eski takvim, Mart ayından başlar. Mart ayının ilk on iki günü’nün her bir gününün bir ayı temsil ettiği düşünülerek; yeni yılda, yıl içinde neler olacağı ilk on iki gün üzerinden yorumlanırdı.

Abu Dhabi’de hükümetler arası toplanan Birleşmiş Milletler Manevi........

© Anayurt