We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Geleceği görenler

6 0 0
18.01.2019

Yarının Dünyasını hayal edenler. Zamanlarında yaşamlarını sürdürürken, bir adım ötesini gören, ufkumuzu açan itici vizyonlarıyla günümüzü bize armağan eden Fitürist kişilikler…

Pek çok farklı disiplinde sonsuz bilgiye sahip olan Da Vinci ile felsefe, sanat, bilim, teknoloji alanlarında din-sanat ekseninde Rönesans’da büyük bir gelişme yaşanıyor. Floransa’da Medici ailesiyle Sanat Tarihi’nin ilk sayfaları açılıyor. 15. Yy sonrası Toscana merkezli yayılım başlıyor. Antik Roma Sanatı’ndan etkilenen heykeltıraş, ressam, yazar ve şairler, bilim adamları, mimar ve mühendisler; Muhteşem Lorenzo’nun barışçıl kültürel ve yaratıcı hakimiyetinde buluşuyorlar.

Da Vinci, bugün kullandığımız, denizaltı, helikopter, çarklı otomobil, planör, ilk dalış kıyafetinin tasarımlarını o günlerde planlıyor. Giordano Bruno, aristotales’in ‘’Kapalı Evren’’ görüşünü reddediyor. Farklı evrenlerin varlığını, evrenin sonsuzluğunu savunuyor. Ne yazık ki Engizisyon tarafından diri diri yakılarak öldürülüyor. İtalyan Astronom Gallileo Galilei, Dünya’nın kendi ve güneşin ekseninde döndüğünü ispatlıyor. Cezalandırılıyor.

Aykırı kabul edilen........

© Anayurt