We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çekici bir alan; Galataport

5 0 0
08.05.2022

Yirmi yıldır tartışılan proje Galataport hayata geçti.
Galataport İstanbul, Tophane sahili ile Karaköy sahili arasında 1200 metrelik alanı kapsayan dev bir proje olarak İstanbul Boğazı’nın kalbine yerleşti.
Muhteşem bir manzaraya kurulmuş, keyifli bir cazibe merkezi -olmaya aday demeyeceğim-haline geldi, bile. Devasa bir kruvaziyer limanı; aynı zamanda otel, alışveriş merkezleri, ofisler, restoranlar, sergi alanlarıyla 52 Bin metrekare sahil şeridini kapsayan, Tarihi Yarımada ve Boğaziçi’ni geniş bir perspektifden gören dev bir proje olarak megakentteki yerini aldı.
Mart 2002’de başlayan, Nisan 2005’de projesi onaylanan, Kasım 2009’da imar ve hukuki sorunları aşıldı. Ekim 2012’de Kıyı Kanunu özelleştirmeleri ve yeni imar plan- projeleri kabul edildi. Şubat 2013’de Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubeleri İmar Planlarının yürütmesinin durdurulması için dava açtılar. Mayıs 2013’de ihale Doğuş Holding’e kaldı. Ekim 2013’de Salı Pazarı Liman Sahası’nın 30 yıl süreyle işletme hakkı devri onaylanarak, Resmi Gazete’de yayınlandı.
Mimarlar Odası, başından beri projenin Beyoğlu Kentsel Sit Alanını kapsayacak şekilde ve Kıyıların kamusal alan olma özelliğine uygunsuz , tarihi yapıların arkada kalmalarının kent mimarisine faydasızlığı, antrepo ve Karaköy Yolcu Salonu’nun yıkımı, tescilli eserlerin geri dönüşümsüz gördükleri zararlar, gerekli önlemlerin alınmadan inşaat yapılması ve binaların zarar görmesi konularında itirazlarda bulundu. Tazminat davaları açtı. Alışveriş alanlarının kamusal alan olmadığı, kıyıların halkın erişimine........

© Anayurt


Get it on Google Play