We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çanakkale geçilmez!

11 0 0
22.03.2019

Çanakkale boğazından gemiyle geçerken, Akbaş Yamaçları’nda gök kubbeden düşercesine, yer alan Mehmetçik siluetini görürüz. Güneşten daha parlak süngüsüyle “DUR YOLCU’’ diyerek, uğruna can verdiği vatanının toprağına, kanıyla yazdığı destanı dünyaya haykırır.

18 Mart 1915 Çanakkale Destanı, I.Dünya Savaşı’nın seyrini değiştiren Türk gücünü Dünya'ya ÇANAKKALE GEÇİLMEZ cümlesiyle yazdıran büyük bir destandır. “Çanakkale savaşları, modern savaş tarihinde birleşik kara ve deniz savaşlarının başlangıcı ve ilk örneğidir.” Der, Japon Prof. Dr. Em. Krg. Hideo Miki.

“Türk askerinin savaş ve dövüş konusunda haiz bulunduğu evsafın bidayetle layıkıyla takdir edilmemiş olması, İngilizler için felaket olmuştur. Türk askerinin ne yaman muharip olduğunu, İngilizler ancak anlamışlardır.” Buyurur, İngiliz General Oglander. Ve Churchill, “Türkler Çanakkale'yi zorlayan, çağın en ileri güçleri karşısına adeta bir kale gibi dikilmişlerdir” gerçeğini dile getirir.

Çanakkale Savaşı, Gelibolu Yarımadası'nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılmıştır. Boğazları ele geçirmek, İstanbul'u almak, Rusya'ya Karadeniz'den ulaşarak destek vermek amacıyla başlatılmıştır. Anlaşma gereği, savaş gemilerine kapalı tutulan boğazları, İngiltere ve Fransa'nın aralarında anlaşma yaparak ihlali neticesinde 3 Kasım 1914 de başlamıştır. Nusret Mayın Gemisi'nin, düşman gemisini topa tutup, batırmasıyla; George Hamilton, komutasında 75.000 ( Anzaklar, İngilizler, Fransızlar) asker Gelibolu Yarımadası’na çıkartma........

© Anayurt