We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Babalarla, unutulmaz anılar…

3 0 0
19.06.2022

Babalar Günü ülkemizde 1962 yılından beri kutlanıyor. Baba çocuğu için sevgiyle sarılacak, yolundan yürünecek, sevgisine muhtaç olunan, kucağı ihtiyaç, şevkatine tutunulacak, yolu gözlenen kocaman ve çok değerli bir kavramdır. Baba bu… Kızgınlığında titreten, okşadığında gevşeten, sorgusuzca ardına düşülen, tecrübelerinden yararlanılacak, hayat hikayeleri göz kırpmadan dinlenecek bir güçtür.

Ülkemizde Türk Kadınlar Birliği’nin girişimiyle her yıl Mayıs Ayı’nın 2.Pazar’ı ‘’Anneler Günü’’ olarak kutlanır. Amerikalı Jarvis 1906 yılının 9 Mayıs günü annesini kaybeder ve ertesi yıl aynı gün annesinin mezarında anma töreni düzenler. Amerika’ya yayılan bu kutlama günü sonunda tüm dünyada kabul gören Anneler Günü’ne dönüşür.

Bir kız çocuğunun annesine verdiği değerden yola çıkan bu davranış; İkinci Dünya Savaşı sonrası, 1939-1945 yılları arasında Almanların Londra’ya yaptıkları hava saldırısında babasını kaybeden İngiliz J.B. Johnson ‘un ‘’Bütün Dünya çocukları babaları için yılın bir gününü ayırmalı, o gün babalarına duydukları sevgiyi küçük bir armağanla ki bu bir çiçek bile olabilir; ifade etmelidirler’’ önerisiyle hayata geçer.

Genç Johnson 12 yaşındayken Alman uçakları Londra’yı havadan bombalamaya başlar. Bombalar, art arda yağarken Johnson ailesi........

© Anayurt


Get it on Google Play