We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

59. Venedik Bienali’nde kedi fare dostluğu

13 0 0
01.08.2022

İtalya'nın Venedik kenti, Arsenale’de iki yılda bir yapılan Venedik Bienali'nin 59. Uluslararası Sanat Sergisi 23 Nisan 2022’de kapılarını sanatseverlere açtı.

The Milk of Dreams” başlığı ile düzenlenen Bienal ismini İngiliz sürrealist ressam Leonora Carrington’ın kitabından alıyor. Kitap, sanatçının 1950’lerde Meksika’da yaşarken çocuklarına anlattığı hikayelerden ve bu hikayeler için çizdiği androjen figürlerin, hayvanların yer aldığı mistik ve fantastik sahnelerden oluşan aynı isimli resim serisinden oluşuyor. 2011’de 94 yaşında ölen “son sürrealist” Leonara,’nın çocukluğu İngiltere’deki aile arazisinde geçiyor. İrlandalı dadılarının peri masalları ve Kelt folkloru hikâyelerini dinleyerek büyünce bunları sanat eserlerine ilham verecek sembolizm kaynakları olarak kullanıyor.

Bienal küratörü ilk İtalyan kadın Küratör Cecilia Alemani “Sürrealist sanatçı Leonora Carrington yaşamın sürekli olarak hayal gücünün prizması aracılığıyla yeniden tasavvur edildiği büyülü bir dünyayı anlatıyor. Herkesin bir şey ya da başka biri olabileceği bir dünyayı, dünya dışı yaratıkları ve dönüşüm geçiren figürleri eşliğinde izleyiciyi başkalaşım geçiren vücutlar üzerinden insan olmanın tanımını sorgulayan farazi bir yolculuğa çıkarıyor‘’ Diye anlatıyor.

Cecilia Alemani, bu seneki bienalin erkek figürünün evrenin merkezi olduğu........

© Anayurt


Get it on Google Play