We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

 Ey gençlik mirasına sahip çık!

2 0 0
22.05.2022

19 Mayıs son derece zeki bir lider tarafından, bağımsızlık savaşını Türk halkıyla birlikte can pahasına kazanan; bu günü doğum günü kabul eden Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk Gençliğine bırakılmış bir mirastır.

103. yılını kutladığımız 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, 23 Nisan gibi bir armağandır. Ruhunda özgürlük, bağımsızlık, emek, güven, akıl ve birlik içinde disiplinli dayanışma, bilgi yüklü strateji barındıran değerli bir başlangıca işaret eder.

Mustafa Kemal 13 Kasım 1918 yılında, Çanakkale’den geçirmediği İtilaf Donanması gemileri arasından Kartal İstimbotuyla Haydarpaşa’dan hareket ettiğinde, şöyle bir bakar. Yaveri Cevat Paşa’ya “Üzülme’’ der. “Geldikleri gibi giderler.’’ İstanbul’da Şişli’deki evinde bulunduğu sürede İsmet İnönü, Ali Fuat Cebesoy, Rauf Orbay, Kazım Karabekir ve yakın arkadaşlarıyla birlikte, işgal altındaki ülkenin Kurtuluş Savaşı stratejilerini belirlerler.

İtilaf Devletleri’nin 21 Nisan 1919’da Karadeniz Bölgesi’nde güvenliğin sağlanması için Osmanlı Hükümeti’ne nota verir. Ali Fuat’ın babası İsmail Fazıl Paşa, dünürü Dahiliye Nazırı Mehmet Ali Paşa’ya Mustafa Kemal’i önerir. Dahiliye Nazırı, Mustafa Kemal’i Harbiye yıllarından tanımaktadır. Damat Ferid Paşa’ya, takdir ettiği ve görüştüğü Mustafa Kemal’in Anadolu’ya gönderilmesini önerir. Hükümet bölgeye Mustafa Kemal’in gönderilmesine karar verir.

29 Nisan’da Harbiye Nazırı Şakir Paşa tarafından makamında görevi alan Mustafa Kemal,........

© Anayurt


Get it on Google Play