İran’da Mahsa Amini’nin ‘başörtüsü’ kuralına uymadığı gerekçesiyle ahlak polisleri tarafından işkence görüp öldürülmesi ülkede infial etkisi yarattı. Ülkede özgürce yaşamak isteyen insanlar sokaklara çıktı. Büyük bir direniş başladı. Günlerdir süren bu direniş kanlı şekilde bastırılmaya çalışılıyor.

İran’daki protestolarda, İran yetkililerinin protestoları her ne pahasına olursa olsun sistematik olarak bastırmayı planladığını gösteren resmî belgeler basına sızdı. Belgelerde, İran’ın en yüksek askeri organının, tüm eyaletlerde silahlı kuvvetlerin komutanlarına, Mahsa Amini protestolarında sokaklara çıkan protestocuların “acımasızca üzerine gitme” talimatı verdiği Uluslarasın Af Örgütü’nün yaptığı açıklamada belirtildi.

Uluslararası Af Örgütü ayrıca yayımladığı ayrıntılı incelemede, İran yetkililerinin Devrim Muhafızları’nı, Besic adlı paramiliter gücü, İran İslam Cumhuriyeti Kolluk Kuvvetlerini, çevik kuvveti ve sivil giyimli güvenlik ajanlarını konuşlandırarak protestoları şiddetle bastırmayı planladığını gösteren kanıtları ifşa ediyor. Örgüt aynı zamanda İran güvenlik güçlerinin yaygın olarak öldürücü güç ve ateşli silahlar kullandığına ilişkin kanıtları da paylaştı.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnès Callamard konu hakkındaki açıklamasında, “İran yetkilileri, onlarca yıllık baskılara ve adaletsizliğe karşı öfkelerini ifade etmek için sokaklara çıkan insanlara kasten zarar vermeye veya onları öldürmeye karar verdi. Ülkede uzun yıllardır hüküm süren sistemsel cezasızlık salgını devam ederken son katliamda onlarca erkek, kadın ve çocuk hukuka aykırı şekilde öldürüldü” dedi.

Uluslararası Af Örgütü, Silahlı Kuvvetler Genel Merkezi’nin 21 Eylül 2022’de tüm eyaletlerdeki komutanlara “sorun çıkaranlara ve devrim karşıtlarına şiddetle karşı koyma” talimatı veren bir emirin yer aldığı, resmi bir belgenin sızan bir kopyasını elde etti. Aynı akşam ilerleyen saatlerde, ülke çapında öldürücü güç kullanımı arttı ve bir gecede onlarca erkek, kadın ve çocuk öldürüldü.

Sokaklarda özgürce yaşamak isteyen insanların çığlıkları yükseliyor. Lise öğrencileri ‘mollalar gitsin, özgürlük gelsin’ sesleriyle sistemin değişmesi için direniyor. Bu durum ne kadar sürecek, İran nasıl bir çözüm sunacak bekleyip göreceğiz.

QOSHE - Protestocuların üstüne ‘acımasızca gittiler’ - Ezgi Bardak
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Protestocuların üstüne ‘acımasızca gittiler’

2 0 0
07.10.2022

İran’da Mahsa Amini’nin ‘başörtüsü’ kuralına uymadığı gerekçesiyle ahlak polisleri tarafından işkence görüp öldürülmesi ülkede infial etkisi yarattı. Ülkede özgürce yaşamak isteyen insanlar sokaklara çıktı. Büyük bir direniş başladı. Günlerdir süren bu direniş kanlı şekilde bastırılmaya çalışılıyor.

İran’daki protestolarda, İran yetkililerinin protestoları her ne pahasına olursa olsun sistematik olarak bastırmayı planladığını gösteren resmî belgeler basına sızdı. Belgelerde, İran’ın en yüksek askeri organının, tüm eyaletlerde silahlı kuvvetlerin komutanlarına, Mahsa Amini protestolarında sokaklara çıkan protestocuların “acımasızca üzerine gitme” talimatı verdiği Uluslarasın Af Örgütü’nün yaptığı açıklamada........

© Anayurt


Get it on Google Play