İsrail Filistin çatışması yıllardır sürüyor. Masum insanlar ve çocuklar bu mücadelede ne yazık ki hayatını kaybediyor. Ülkelerin yanlış siyasi politikaları o topraklarda yaşayan insanların hayatlarını elinden alıyor.

Uluslararası Af Örgütü yayımladığı brifingde, bu toplumsal yaraya dikkat çekti. Af Örgütü, silah kalıntılarına ait fotoğraflar, uydu görüntüleri üzerinde yapılan inceleme ve onlarca görüşmeden edinilen tanıklıkları kullanarak, ikisi İsrail güçleri tarafından, biri ise muhtemelen Filistinli silahlı gruplar tarafından gerçekleştirilen üç saldırının hangi koşullarda yapıldığını tespit etti. ‘Onlar sadece çocuktu’: İsrail’in Ağustos 2022’deki Gazze harekâtı sırasında işlediği savaş suçlarının kanıtları başlıklı brifing, bu saldırıların neden savaş suçu kapsamına girebileceğini ortaya koyuyor.

Elde edilen verilerle İsrail’in iki saldırısında altı Filistinli sivilin öldürüldüğü saptandı. İsrail yetkilileri ağustos ayı boyunca harekatların kesinlik derecesiyle övündü. Fakat Uluslararası Af Örgütü, bu ‘kesin’ saldırılarda öldürülen kişiler arasında dört yaşında bir erkek çocuğun, annesinin mezarını ziyaret eden bir başka çocuğun ve ailesiyle birlikte evde olan 22 yaşındaki bir öğrencinin olduğunu belirledi.

Af Örgütü’nün Genel Sekreteri Agnès Callamard konuyla ilgili yaptığı açıklamada İsrail’in Gazze’ye yönelik son harekâtı üç gün sürdü; ama bu üç gün, kuşatma altındaki bir halka yeni bir travma ve yıkım yaşatmaya yetti. İncelediğimiz üç ölümcül saldırı savaş suçu olarak soruşturulmalı. Hukuka aykırı saldırılarda ölenler ve aileleri adaleti ve onarımı hak ediyor” dedi.

Brifing için saldırılardan hayatta kalanlar, öldürülen veya yaralanan kişilerin yakınları, görgü tanıkları ve sağlık görevlilerinin de aralarında bulunduğu 42 kişiyle görüşüldü. Örgütün ifadesine göre 2012’den beri İsrail Gazze Şeridi’ne erişime izin vermiyor. Bu nedenle kurum, 17 saldırı mahallini ziyaret eden ve silah kalıntılarının fotoğrafları gibi kanıtlar toplayan bir saha çalışanıyla iş birliği yaparak zulmü belgelemeye çalışıyor.

Uluslararası Af Örgütü 30 Eylül 2022’de İsrail yetkililerine ve Filistin İslami Cihat Örgütü’ne yazarak temel bulgularının bir özetini sundu ve yorumlarını talep etti; ancak brifingin yayımlanma tarihi itibariyle iki taraftan da herhangi bir yanıt almadı.

QOSHE - İsrail savaş suçu işliyor - Ezgi Bardak
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İsrail savaş suçu işliyor

6 0 0
28.10.2022

İsrail Filistin çatışması yıllardır sürüyor. Masum insanlar ve çocuklar bu mücadelede ne yazık ki hayatını kaybediyor. Ülkelerin yanlış siyasi politikaları o topraklarda yaşayan insanların hayatlarını elinden alıyor.

Uluslararası Af Örgütü yayımladığı brifingde, bu toplumsal yaraya dikkat çekti. Af Örgütü, silah kalıntılarına ait fotoğraflar, uydu görüntüleri üzerinde yapılan inceleme ve onlarca görüşmeden edinilen tanıklıkları kullanarak, ikisi İsrail güçleri tarafından, biri ise muhtemelen Filistinli silahlı gruplar tarafından gerçekleştirilen üç saldırının hangi koşullarda yapıldığını tespit etti. ‘Onlar sadece çocuktu’: İsrail’in Ağustos 2022’deki Gazze harekâtı sırasında işlediği savaş suçlarının kanıtları başlıklı brifing, bu saldırıların neden........

© Anayurt


Get it on Google Play