We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Balıkesir KahvaltıFestivali

2 0 0
07.06.2022

Yakın dostlar bilir, turizmci olmanın avantajı ile 169 ülke gezdim. En iyi yerlerde yedim, içtim, konakladım. Dünyanın dört bir tarafında lüks otellerde çok güzel kahvaltılar yaptım, egzotik meyveler, içecekler ile bezenmiş sofralarda oturup, özel aşçılardan seçkin yemekler yedim. Ancak şunu söylemeliyim ki; Balıkesir kahvaltısı kadar kendisine özgü, yüzde 100’ü yerel ürünlerle bezenmiş, endemik sebze, meyve ve baharatlarla donanmış bir kahvaltı sofrasına oturmadım.

Bizde de tanınmış bazı kahvaltı noktaları vardır. Örneğin Van. Çok severim. Çeşit çeşit peynir ve ballarla sunulan güzel, muhteşem bir kahvaltıdır. Ancak sofrada süt türevleri ve bal dışında Van’a özgü çok az ürün bulunmaktadır. Oysa Balıkesir kahvaltısına baktığımızda, bu sofradaki her şeyin Balıkesir’e ait olduğunu görüyoruz. Bu, bir şehir için çok gurur verici olmalı.

Bir turizmci olarak “Buraya gastronomi turları yapabilir miyiz?” diye düşünüyorum. Bu şehirden İzmir otobanı vasıtası ile günde 45 bin, yılda 16 milyon araç geçiyor, Bandırma vapuru ile geçiş yapanları da eklersek en az 20 milyon araç geçiyor. Yani arabası, otobüsü ile 50 milyondan fazla yolcu Balıkesir’den transit geçiyor. Peki Balıkesir bu geçişlerden ne kadar pay alıyor? Yoksa “Su akar Türk bakar” atasözünde olduğu gibi bundan pek bir pay almıyor mu?

BALIKESİR, 50 MİLYON YOLCUDAN YETERİ........

© Anayurt


Get it on Google Play