We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İlâhi Susuzluğu Hissedemez Olduk

6 0 0
01.02.2021

Celal ve ikram sahibi Rabbimiz Kur’ân’da şöyle buyurmaktadır: “Sizin
için işitme, görme ve idrak duygularını yarattı.” (Secde, 9) Covid 19 virüsü bulaşan bir hasta tat ve koku alma kabiliyetini büyük oranda kaybetmektedir. Mevlânâ Hazretleri buyurur: ‘’Eğer burnun koku alamıyorsa, bari güle kabahat bulma!’’ Rahman ve Rahim olan Allah, O’nun rızası için birbirini seven kullarına ilâhî koku nimetini ihsan eder. Cennetin güzel kokusu birbirini Allah rızası için seven samimi kullarına bahşedilir. Âşıklar bu dünyanın kokusudur. Nefes alıp verdiklerinde, zikrin kokusunu yaşarlar. Hazret Ali kerremallahu vecheh bu hususta: “Birazcık marifet koklamak çokca amel işlemekten daha hayırlıdır.” buyurmuştur.

Covid19 virüsü bulaşan bir hastanın yedikleri boğazından geçmemektedir. Muhyiddin İbnü’l-Arabî Hazretleri Kur’ân-ı Hakîm’i hakkıyla dinlemekle ilgili şöyle buyurmaktadır: “Hz. Peygamber buyurmuştur ki, ‘Öyle Kur’ân okuyanlar vardır ki okudukları boğazlarından aşağı geçmez.’ İşte o, diller inen, ama kalpler inmeyen Kur’ân’dır. Allah bunun tam aksini bu inişten lezzet olan insan için söylemiştir: ‘Onu Rûhu’l- En (Cebrâîl) senin kalbine indirmiştir.(Şuara, 193) Böyle bir insan o insandır ki bu iniş ona her şeyi geçen tarifsiz bir sevinç bahşeder. Bunu yaşadığı zaman, gerçekten o kimse kendisine hep canlı olan taptaze Kur’ân’ın nazil olduğu kimsedir. Bu iki iniş arasındaki fark ise, kalbe inan Kur’ân’la beraber idrak de iner.” İzzet ve Celâl’in Rabbi Kur’ân-ı Hakîm’de buyurmaktadır: “Peygamber’e indirilen Kur’an’i dinledikleri zaman, onun hak olduğunu öğrendiklerinden dolayı gözlerinin yaşla dolup taştığını görürsün.” (Maide, 83)

Mevlânâ Hazretleri; “Artık maddî yiyeceklerden elini çek! Çünkü göklerden manevî rızık geldi ve can sofrası kuruldu!” buyurmaktadır. Allah Teâlâ bizim önümüze sonsuz bir gök sofrası sermiş ve hayat suyu ikram etmiştir. Fakat........

© Altınoluk


Get it on Google Play