We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Altınoluk Tarihinden

3 0 0
01.01.2021

“Kur’an Okusunlar Kur’an Onları Düzeltir”

Nefsin en zehirli silahı da kendini beğenme ve kibirlenme silahıdır. Benlik, Firavunun önce ayaklarını yerden kesiyor sonra denizin derinliklerinde boğuyor.

Günümüzde “Bize Kur’an yeter” diyenler iki tarafı keskin bıçakla İslâm’a saldırıyorlar. Bu söz yeni değil. Hz. Ali’nin karşısına dikilen Hariciler de aynı sözü söylemişlerdi. Hz. Ali onlara; “Batıl kasdedilen hak sözü söylüyorsunuz” demişti. Hz. Ali’nin bu sözünün türkçeleşmiş şekli “içim hile dışım şer’i”dir. Kur’an İslâm’ından bahsedenlerin ifadesi böyledir…

***

…Geçmişteki Hristiyanların İncil’i tahrifi hususunda Kur’an’ı Kerim “Onlar kelimelerin yerini değiştirdiler” buyuruyor. Bu iki şekilde olur, ya kelimelerin yerleri bizzat değiştirilebilir veya; mana yönlendirilir. Kelimeler yerinde durur ama “Bundan kastedilen şudur” yaklaşımında bulunulur. Kur’an’ı Kerim’in kelimelerine dokunulamıyor. Fakat manası tahrif yoluna gidiliyor. Filan ayet; o Mekke’deki insanlar içindi, filan ayet; o Medine’deki cahil kadınlar içindi gibi. Yani günümüzün fettan kadınlarını ilgilendirmiyor o ayetler. Bu yaklaşım ile “Bin kadar ayet Yahudilerle, bin kadarı Hristiyanlarla ilgili geri kalanlar da Mekke ve Medine’dekiler içindi biz ikibinli yıllarda yaşıyoruz, Kuran’da bizi ilgilendiren ayet yok” da denebilir.

Rabbim birkaç yerde tekrarlar “Aldatan sizi Allah’la aldatmasın.” Batıl dinlerin hepsi art niyetlilerin çıkıp biz bu insanları sapıtalım diye kurdukları bir çalışma sonucunda olmamıştır.

Yine Rabbim ayeti kerimesinde “Şeytan onlara yaptıklarını süsleyiverir” diyor. Bir şey yapan insan yürekten inanmadan başaramaz. Mesela insanlar gök tanrısına, yer tanrısına inanırken şunu düşünmüşler; doğru olarak inandıkları gerçek Allah o kadar iyi ki ona kötülük yakışmaz, o zelzele yapmaz, insanlara hastalık vermez. Güya Allah’ı temize çıkarmak için şer ilahı icad etmişler.

Onlar onu yaptı da biz yapamaz mıyız, biz de insanız. Bizim de aklımız yaratılışta onun aklıyla aynı. Biz de günümüzde Allah’a aklımızla şekil vermeye çalışırsak sapıtırız. Sâlim olacağımız yol şu: “Ya Rab seni........

© Altınoluk


Get it on Google Play