We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gluten Keçisi

7 0 0
01.01.2021

Tahrif olmuş inançlara sahip eski kavimlerde; senenin belirli günlerinde bir keçi tutulup o yıl içinde belde halkının işlediği günahlar keçinin yüzüne okunup sonra keçi dağdan atılırmış. Böylece belde halkı günahlarından arınmış halde hayatına devam edermiş. Böyle bir dini ritüele inanan çıkar mı bilmem ama istediği gibi, istediği kadar, içeriğine bakmadan, fil kadar yiyen, sonra bozulan sağlığının, büyüyen göbeğinin tüm kabahatini “gluten”e bağlayanları görünce bu hikâye aklıma geldi.

“Gluten diye bir madde var, gıdalarda da yaygın olarak bulunuyor. Vücuda girdiğinde bütün organları tahrip ediyor. Şişmanlıktan zekâ geriliğine, otizmden bilumum kanserlere hep bu gluten sebep oluyor. Diyetten çıkardığınız gün, günahlarından temizlenen İsrail oğulları gibi dünyada iken cennet hayatı yaşamaya başlıyorsunuz.”

Bu paragraftaki tek doğru bilgi gluten diye bir maddenin var olduğu cümlesidir!

Konuyla ilgili iki önemli tıbbi durumun bilinmesi gerekiyor:

Birincisi besin alerjileridir ki vücuda alınan gıdaların içindeki bir maddenin neden olduğu istenmeyen reaksiyonlar demektir. Aslında sorunlu olmayan bir besine vücudumuzun verdiği anormal tepkiler, basit kaşıntıdan, öldürücü olabilen anafilaksiye kadar giden bir tabloya neden olur. Haberlere çıkan, arı sokmasıyla ölen insanlar da bu gruba girer, çok çikolata yediğinde kaşınanlar da... En sık görülenleri inek sütü, yumurta, balık ve kuruyemiş olmak üzere tüm gıdalar bu etkiyi yapma potansiyeline sahiptir. Çocuklarda nispeten sık görülür, genellikle yaş ilerledikçe ortadan kalkar ama fıstık, balık gibi bazı besinlere karşı olan aşırı duyarlılık ömür boyu sürebilir.

Tüm dünyada “altın standart “ tanı metodu: şüphelenilen gıdanın diyetten çıkarılıp düzelmenin görülmesi, 3-4 hafta sonunda az miktarda verilerek şikâyetlerin gözlenmesi prensibine dayanır. Türkiye’mizde ise maalesef kan testleri vs.den başlanır. Alerji yapan gıdanın alınması halinde dışkılama alışkanlığında değişiklikler, gaita da kan, ciltte egzama gibi bulgular ortaya çıkar.

İkincisi........

© Altınoluk


Get it on Google Play