We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Su Gibi Akar Zaman

8 0 0
01.01.2021

Söz sofrası açılsın; misk ü amber saçılsın. Eğer dostlar hazırsa muhabbete geçilsin. Şair, “Bendini yıkar zaman,/Su gibi akar zaman.” diyor. Siz bu konuda neler düşünür, neler söylersiniz ey azizan?

- Şimdiye kadar zamanın sırrını çözen olmadı. Niçin, derseniz; önüne baraj yaparak nehrin akışını bir müddet durdurabilirsiniz. Havayı bir balonun içinde hapsedebilirsiniz. Fakat zaman nehrini durdurmanın imkân ve ihtimali yok. Akıl olarak her konuda söyleyecek fikrim vardır ama zaman konusunda aciz kalıyorum. Fazla düşünüp zaman kuyusunda kaybolmayı arzu etmem. Onun için bu konuda susma hakkımı kullanmak istiyorum. Hoş, ben sussam aynalar susmuyor. Ne zaman karşısına geçsem Cahit Sıtkı’nın şiirini hatırlıyorum: “Şakaklarıma kar mı yağdı, ne var?/ Benim mi Allah’ım bu çizgili yüz?/Ya gözler altındaki mor halkalar,/Neden böyle düşman görünürsünüz,/Yıllar yılı dost bildiğim aynalar?”

- Böyle boş şeyleri çok dert etme akıl kardeş. İlim, senin derdine de çare buldu, haberin yok galiba. Dedem yetmiş yaşında olmasına rağmen delikanlıdan farkı yok. Yüzünde kırışıklık, saçında bir tel ak göremezsin. Çünkü yüzünü gerdirdi, saçını da boyadı. İlerde ben de onun gibi yapacağım. Beni hiç kimsenin yaşlı olarak görmesine razı olamam.

- İlahi nefis kardeş, sen de az değilsin yani! Zeki dedeniz, anlattıklarını yaparak gençliğine bizi inandırabilir ama kendisi buna inanır mı? Hadi kendisi de inandı diyelim; ya gözleri ve dizleri ne der? Akıl kardeşin baraj misali........

© Altınoluk


Get it on Google Play