We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İnsanlık Sanatı

5 0 0
10.12.2020

İster tamam ister noksan olalım. Elden geldiğince insan olalım. Sevinci paylaşıp mutlulukla dolalım. Haydi canlar, muhabbete yol verelim, sevgi dolu gönüllere girelim.

- Akıl kardeş, sen daha iyi bilirsin. İnsan nedir, nasıl insan olunur ve nasıl insan kalınır?

- İnsan, yaratılmışların en şereflisidir ama hayvanlardan aşağı da olabilir. Bu sebepten insan olabilmek ve kalabilmek biraz zordur. Bir makinenin sağlıklı çalışması kendi kurallarına uyunca mümkün olursa insanın da kendini yaratanın koyduğu kurallara uyması gerekir.

- Dünyanın en değerli insanı benim. Ben olmasam dünya eksik kalır. Dünya benim etrafımda dönmeli, güneş benim ufkumda doğup benden uzakta batmalı. Bu isteklerim yerine gelince de yan gelip yatmalı.

– Küçük at da civcivler yesin nefis kardeş! Gönül dostum siz neler söylersiniz?

- Azizim, madalyonun bir yönünü çok güzel anlattınız. Nefis kardeş de diğer yönünü anlattı diyemeyeceğim. Her zamanki gibi konuyu darmadağın etti.

Allah (c.c.) bizi yarattığına göre önce O’na vefa göstermeliyiz sonra da O’nun yarattıklarına. Allah’a (c.c.) vefa, O’nun emirlerine uymak ve nimetlerine şükretmektir. Davranışla yapılan şükür de verdiği nimetleri ihtiyaç sahipleriyle paylaşmaktır.

- Bırakın nimeti, ben günahımı bile başkalarıyla paylaşmam arkadaş. Ben çalıştım, ben kazandım, ben yerim. Başkalarına da “Allah versin!” derim.

- Nefis kardeş, her zaman kendi tarafına yontsan da sen akıllı birisin. Şükür, nimeti artırır. Acılar paylaşıldıkça azalır, sevinçler paylaşılınca çoğalır. Allah (c.c.) yapılan bir iyiliğe karşı en az on katını verir. Gerçekten kârını düşünüyorsan bu açıdan bakmalısın.

- Ben........

© Altınoluk


Get it on Google Play