We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hüdâyî Külliyesi Üzerine Medet Bala ile

6 0 0
01.01.2021

Altınoluk: Hüdâyî Külliyesi çalışması hangi safhada?

MEDET BALA: Hüdâyî Külliyesi’nin inşallah bir yıla kadar tamamlanmasını planlıyoruz. Külliye derken Üsküdar’ımızda metfun bulunan gönüller sultanı Hüdâyî Hazretlerinin türbesinin bulunduğu mekândan bahsediyoruz. Yaklaşık on bin metrekareden oluşan bu külliye ve arsası, iki bölümden oluşuyor. Birinci bölüm tarihi eserlerin olduğu ve vakfımız öncülüğünde restorasyonları tamamlanan, türbe, cami, hazireler ve müştemilatların bulunduğu kısımdır. Yeni yapılan külliyenin olduğu bölüm ise ikinci kısımdaki boş arsadır.

Altınoluk: Yeni külliyeye niçin ihtiyaç duyuldu, nasıl başladı, ne durumda?

BALA: Vakıf hizmetlerimiz her geçen gün gelişip büyümekte. Mevcut mekânlar hizmetlere yetmemeye başladı. Söz konusu parselde ise bir takım muhdes (kaçak) yapılar bulunmaktaydı. Resmi makamlar ise bunların kaldırılmasını istiyordu. Bunun üzerine Vakıf Yönetiminin ilgili ve yetkililerle yaptıkları görüşmeler ve çalışmalar sonucunda, ruhsatlı, izinli ve yeni hizmet binaları yapılabileceği kanaati oluştu. Vakıf başkanımız Ahmet Topbaş Bey’in öncülüğünde çalışmalar başladı. Önce ihtiyaçlar belirlendi. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda da farklı mimari gruplara çalışmalar yaptırıldı. Sonunda Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan izin ve Belediye’den ruhsat alınarak ihtiyaçlarımıza cevap verecek şu anki projede mutabık kalındı. İzinler, ruhsatlar çerçevesinde inşaata başlandı. Kabası bitti, ince çalışmaları devam ediyor. Umuyoruz ki bir yıla kadar tamamlanır.

Altınoluk: Yeni Külliye projesinde hangi hizmet birimleri bulunmakta?

BALA: Buradaki hizmet birimlerinden bahsetmeden önce bizi bu birimleri planlamaya sevk eden saikleri söyleyelim: Burası sıradan bir yer değil; Hazreti Hüdâyî’nin Külliyesi. İstanbul’da en fazla ziyaretçi alan manevi merkezlerden biri. Hazretin misafirlerini rahat ettirmek lazım. Üsküdar’ın sokakları dar, yokuşları var, otopark problemi var. Öyleyse bu külliyede büyük bir otopark şarttı.

Yine kalabalık gelen grupların aynı anda ihtiyaçlarını giderebilecekleri şadırvanlar, tuvaletler, duşlar........

© Altınoluk


Get it on Google Play