We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Nimetlere Karşı Duruş Rehberi

8 0 0
01.02.2021

Rabbimizin üzerimizdeki nimetlerini “küçükbüyük” diye sıralamak yerine, O’nun her bir nimetini büyük bilmek, herhalde edebe daha uygun olsa gerektir. Zira Türkçemizdeki “küçük” kelimesi kullanıldığı yere göre birçok anlamı olsa da nimetle yan yana kullanıldığında olumsuz bir manayı da çağrıştırabilmektedir. Hakk’ın nimetlerine karşı bir müminin zahirî ve batınî duruşu hakkında âlim ve âriflerimizin dikkat çektiği nice edepler vardır. Kitaplık hacminde böyle bir konunun bütün boyutlarına burada işaret edecek değiliz. Biz burada bu edeplerden bir kısmına dikkat çekmekle yetineceğiz.

Rabbimizin her bir nimeti azizdir ve kullarının istifadesine sunulmuştur. Âhiret merkezli bir hayatı önceleyen bir müminin, dünyevî nimetlerden mahrum kalması diye bir durum söz konusu değildir. Habib-i Edîbine hitaben Yüce Rabbimiz bu hassas ilişkiye şöyle dikkat çeker:
قُلْ مَنْ حَرَّمَ ز۪ينَةَ اللِّٰ التَّ۪يٓ اخَْرَجَ لِعِبَادِه۪ وَالطَّيِّبَاتِ مِنَ الرِّزْقِ قُلْ هِيَ لِلَّذ۪ينَ اٰمَنوُا فِي الْحَيٰوةِ الدُّنْيَا خَالِصَةً يَوْمَ الْقِيٰمَةِ كَذٰلِكَ نفَُصِّلُ الْٰيَاتِ لِقَوْمٍ يَعْلَمُونَ

“De ki: “Allah’ın kulları için yarattığı süsü (zineti), temiz ve iyi rızıkları kim haram kıldı?” De ki: “Onlar dünya hayatında müminlere yaraşır; kıyamet gününde ise yalnız onlara mahsus olacaktır.” İşte bilmek isteyen bir topluluk için âyetleri böyle açıklıyoruz.” (A’râf; 32)

Nimetin her çeşidinden istifade kınanamaz. Ancak bu istifadenin de sınırları ve edepleri vardır. Nimetle şımarmamak, onunla bir başkasına üstünlük taslamamak, nimete dayanıp güvenmemek, ihtiyacımız ölçüsünde kifayet miktarıyla yetinerek lüks ve israfa düşmeden şükür hissiyatı içinde mütevazı bir hayat sürmek, bu ölçülerden bazılarıdır.

Makam, mevki, mal, ilim ve hatta irfan cihetiyle bulunduğu hali üstünlük vesilesi görerek, Allah’ın diğer kullarının üstünde kendine bir konum biçmek, hiçbir şekilde tasvip edilmemiş........

© Altınoluk


Get it on Google Play