We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Cumhuriyet tarihinin ilk kilisesi

23 0 0
18.01.2019

AK Parti iktidarı, Cumhuriyet tarihinin ilk kilise inşaatına ev sahipliği yapıyor. Süryani cemaatinin mücadelesi sonucunda İstanbul Yeşilköy’de bir arsa Beyoğlu Süryani Kadim Meryemana Kilisesi Vakfı’na tahsis edildi. Mart ayında İstanbullu Süryaniler, 96 yıllık Cumhuriyet’in ilk kilisesi için kazmayı vurmanın heyecanını yaşarken ana vatanları Mardin’deki Süryaniler el konulmuş asırlık kiliselerinin hüznü içinde.

Cumhuriyet tarihinin ilk kilisesi aynı zamanda gayrimüslimlerin yüz yıllık göç hikâyesini yansıtıyor. Süryanilerin 1915’teki Seyfo katliamıyla başlayan Mardin’den göç hikâyeleri, bugünlere kadar geliyor. Dünyanın dört bir yanına dağılan Süryanilerin asırlık göç yolundaki duraklarından biri de İstanbul.

Beyoğlu Süryani Kadim Meryemana Kilisesi Vakfı Başkanı Sait Susin süreci Al-Monitor’a şöyle anlatıyor: “Süryanilerin İstanbul’daki durumu diğer azınlık cemaatlerinden farklı. Süryaniler İstanbul’da hep vardı ama Mardin’den 1950’de yoğun olarak başlayan göç ile sayıları arttı. Bugün 18 bine yakın Süryani İstanbul’da bulunuyor. Güneydoğu’da sayısız kilise var ama İstanbul’da sadece bir kilise var. Bu kilise bize yetmiyor. Kardeş cemaatlerin kiliselerinde ayinlerimizi yapıyoruz ama ritüeller uymuyor, saatlerde sorun yaşanıyordu. Biz de yoğun olarak yaşadığımız İstanbul Yeşilköy’de yedi yıldan beri bize bir yer tahsis edilmesini istiyorduk. İstanbul Büyükşehir Belediyesi kısa zamanda formaliteleri tamamladı.”

Sürecin yedi yıla yayılmasının nedeni sadece bürokratik işlemler değil. Süryani cemaatine tahsis edilen söz konusu arsanın aslında başka bir gayrimüslim cemaatine ait olmasından da kaynaklanıyor. Cumhuriyet’in ilk kilisesinin inşa edileceği yer aslında eski bir Katolik mezarlığı. Yeşilköy Latin Katolik Mezarlığı’na en son 1950’de defin işlemi yapılmış, daha sonra buraya da diğer azınlık mülkleri gibi el konulmuştu. Hazine’nin burayı Süryani cemaatine tahsis edilmesi üzerine Katolik cemaati ile sorun yaşandı, sorun Papa Francis’in devreye girmesi ile aşıldı.

Susin bu mezarlığı koruyacaklarını belirterek şöyle devam ediyor: “Mezarlıklar korunacak. Aynı zamanda bu alanda küçük bir şapel var, onun da onarımını yaparak koruyacağız.”

İstanbul’da onlarca arsa varken neden........

© Al Monitor