We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ankara’nın PKK’ya yönelik planları Irak hükümetini zor durumda bırakıyor

93 0 0
03.01.2019

BAĞDAT — Türk savaş uçaklarının 13 Aralık’ta Irak’ın Sincar ve Mahmur bölgelerini hedef alması PKK’yı yeniden ön plana çıkardı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan PKK’ya karşı Irak topraklarında kara harekâtı tehdidinde de bulunmuştu ve bilhassa bu tehdidin gerçekleşmesi halinde bölgedeki ilişkilerin nasıl şekilleneceği sorusu gündeme geliyor.

PKK’yı terör örgütü addeden Ankara, Saddam Hüseyin döneminde imzalanan anlaşma uyarınca PKK’yı Irak sınırının 40 kilometre derinliğinde takip edebiliyor.

Ancak Türkiye ne zaman Irak’ta askeri bir adım atsa Irak hükümeti tarafından kınanıyor. 14 Aralık’ta da Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Irak Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı ve Irak hava sahasının “sıklıkla ihlal edilmesi” nedeniyle protesto notası verildi.

Türkiye’nin kuzey Irak’taki hava operasyonları, Erdoğan’ın kuzeydoğu Suriye’de ABD destekli Kürt güçlerine karşı harekât başlatma tehditleriyle eşzamanlı gelişti. Türkiye bundan önce İran’ın bu adıma onay verdiğini belirtmiş ve bu da Fırat’ın doğusunda İran, Rusya ve Türkiye’nin nüfuz paylaşımında anlaştığı yahut da Rusya’nın Türkiye’yi ABD’yle daha derin bir çatışmaya itmeye çalıştığı yorumlarına yol açmıştı.

Moskova bu arada Türkiye’yle bir değiş tokuş yapmayı amaçlıyor: Türkiye’nin Fırat’ın doğusunda harekât yapması karşılığında Soçi anlaşmasının bazı hükümlerinden feragat edip Suriye rejim güçlerine İdlib’de ilerleme imkânı vermek. Ankara’nın hedeflerine ulaşması için Sincar dâhil Irak sınırını emniyete alması gerekiyor. Sincar Türkiye’nin PKK uzantısı olarak gördüğü Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ve Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) faal olduğu bir bölge.

PKK 16 Aralık’ta, sekiz PKK’lının........

© Al Monitor