We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkiye yine açlık grevleriyle yüz yüze

44 0 0
09.01.2019

DİYARBAKIR -- Türkiye seçim gündemiyle uğraşırken Diyarbakır’da sessiz sedasız başlayan bir açlık grevi birçok cezaevine yayılıyor. Eylemleri başlatan HDP Hakkâri Milletvekili Leyla Güven oldu.

Türkiye’nin Suriye’nin Afrin kasabasına yönelik operasyonuna tepki amacıyla sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlar nedeniyle hakkında dava açılan Güven, bir yıla yakın süredir cezaevinde. Diyarbakır Adliyesi’nde 7 Kasım 2018’de görülen duruşmada Güven, tutuklu bulunduğu cezaevinden kamera ile yargılamaya katılarak açlık grevi eylemine başladığını söyledi. Güven eyleminin gerekçesini şu cümlelerle anlattı: “Kürt sorununun demokratik çözümünde daha önce görüldüğü gibi Sayın Öcalan’ın çok değerli bir rolü vardı. Kürt halkı ve Orta Doğu’da gerçekten düşünceleriyle de yön veren bir çözüm ortaya koydu. Tecridin bu kadar derinleştiği dönemde, tecrit kime uygulanırsa uygulansın bir insanlık suçudur. Bugünden itibaren süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine başlıyorum.”

Güven’in eylem gerekçesi Öcalan’a uygulanan “tecrit” idi ancak söz konusu uygulamanın “tecrit” olduğunu devlet resmi olarak kabul etmiyor. Bu uygulamanın başlama tarihi nisan 2015, yani Türkiye’nin Kürt sorununu çözmek için başlattığı sürecin son günleri. 5 Nisan 2015’te HDP heyetiyle görüşen Öcalan’ın dışarıyla bağlantısı 2016 yılının eylül ayına kadar kesildi. Öcalan’ın 11 Eylül 2016’da kardeşiyle görüşmesi de yine bir açlık grevi eylemi sonucu oldu.

50 kişilik bir grup, Öcalan’dan uzun süre haber alınamaması üzerine açlık grevine başlamıştı. Eylemin altıncı gününde kardeşi Mehmet Öcalan’ın bayram vesilesiyle cezaevine giderek görüşeceği duyuruldu. Kardeşi görüşmenin hemen ardından Öcalan’ın mesajını eylemcilere ulaştırınca açlık grevi sona erdi.

Açlık grevi Türkiye cezaevlerinde kalanların sıklıkla başvurduğu bir eylem türü. PKK davalarından yatanların gerekçesi genelde Öcalan’ın durumu oluyor. Daha önce 2012 yılında kitlesel eylemler yapan........

© Al Monitor