We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Erdoğan’ın 'ikinci Gezi' kaygısı ne kadar sahici?

131 0 0
24.12.2018

31 Mart yerel seçimleri yaklaşırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hemen her fırsatta beş yıl önceki Gezi direnişini anımsatarak, sokak protestoları düzenlenirse bunun bedelinin ağır ödetileceğini söylüyor, gazetecileri ve ana muhalefet partisi CHP’nin lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan konuşmalar yapıyor. Anayasal hak olan barışçıl protesto hakkını bir suçmuş gibi gösteriyor.

Doğal olarak naif bir soru geliyor akla: Türkiye’de bazı iktidar muhalifi örgüt ve çevrelerin yaygın sokak eylemleri yoluyla iktidarı devirmeye hazırlandıklarına dair bir istihbarat mı söz konusu acaba? Ve bu çerçevede iktidar, muhalifleri önceden sözle uyarıp bu eylemlerin önünü başlamadan kesmek mi istiyor?

Bir soru daha var ve bu hiç de naif bir soru değil: İktidar kendi seçmenine de artan işsizlik ve hayat pahalılığı olarak yansıyan bir ekonomik kriz ortamının baskısı altında yerel seçime giderken tabanındaki olası bir gevşemenin önüne geçmek için “muhalefetin sokağa ineceği” korkusunu mu pompalıyor? Bu doğrultuda iktidar toplumu daha fazla kutuplaştırmak mı istiyor? Son günlerde gazetecilerin ve ana muhalefet partisi liderinin “halkı sokağa çağırmakla” itham edilmesinin ardındaki neden bu mu?

Cevap arayışımıza saldırıların hedefi haline gelen bir TV gazetecisi ve onun program yaptığı TV kanalı hakkında, Al-Monitor’un uluslararası okuruna ilginç gelebilecek bir bilgiyi paylaşarak başlayalım: Rupert Murdoch’un sahibi olduğu FOX TV, Türkiye’de de aynı adla 2007’den bu yana yayın yapıyor ve bu kanalın “Fatih Portakal ile FOX Ana Haber” adlı programı 2013’ten beri kendi alanında reyting şampiyonluğunu elinde bulunduruyor. Televizyon gazetecisi Fatih Portakal’ın reyting başarısını doğuran özelliklerinden biri ve belki de en önemlisi, iktidara karşı yeri geldiğinde eleştirel olabilmesi. Çünkü gazeteciliğin esasını teşkil eden bu eleştirellik, ezici çoğunluğu iktidar tarafından kontrol edilen TV kanallarının hiçbirinde doğal olarak yok. Ve Fatih Portakal, kendi dalındaki reyting birinciliğini açık ara koruduğu yeni bir haftanın ilk gününe rastlayan 10 Aralık Pazartesi akşamı sunduğu ana haber programında, iktidarın öfkesini ayaklandıran bir yorum yaptı.

Konu Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 34’üncü maddesiyle güvence altında alınmış olduğu varsayılan “toplantı ve........

© Al Monitor