We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

'Kanal İstanbul' ekonomik kriz yüzünden rafa mı kalktı?

100 0 0
25.10.2018

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “çılgın proje”si Kanal İstanbul’a Türkiye’deki mevcut ekonomik kriz şartları altında başlanıp başlanmayacağı sorusunun cevabı “resmi” bir belirsizlik şalı altında gizleniyor. Diğer taraftan Al-Monitor’un sorularını cevaplandıran ekonomistler kriz faktöründen kaynaklanan uluslararası finansman sorunları nedeniyle Karadeniz ve Marmara arasında İstanbul Boğazı’na ilaveten ikinci bir su yolu açılmasını öngören bu “proje”nin belirsiz bir geleceğe ertelenmesinin bir zorunluluk olduğu görüşünde.

İktidar sözcüleri tarafından amacının İstanbul Boğazı’ndaki gemi trafiğinin kent için oluşturduğu riskleri azaltmak ve ekonomik büyüme sağlamak olduğu belirtilen bu “çılgın proje,” Türkiye’deki 2011 genel seçimleri öncesinden beri çevre üzerinde yaratacağı olumsuz etkiler nedeniyle tartışılıyor.

“Kanal İstanbul” gerçekleştirilirse kentin Avrupa yakasının Karadeniz kıyısındaki Durusu’dan başlayıp güneydoğuya doğru hafif bir yay çizen, Küçükçekmece’de Marmara’ya açılan, 43 kilometre uzunluğunda, 100 metre genişliğinde ve 25 metre derinliğinde bir su yolu olacak.

Kanal İstanbul’a karşı çıkan uzmanlar projenin sadece Karadeniz ve Marmara ile sınırlı kalmayıp kuzey Ege’nin de ekosistemine büyük zararlar vereceğini, İstanbul’un su kaynaklarında tuzlanmaya yol açacağını, büyük bir çevre felaketine neden olacağını ve bundan geniş bölgede yaşayan 310 milyon insanın olumsuz etkileneceğini ileri sürüyorlar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen 18 Ağustos’ta partisi AKP’nin Ankara’da yapılan kongresinde, “Kanal İstanbul ile birlikte dünyaya büyük bir mesaj vereceğiz. Türkiye'nin en büyük yatırımı olacak bu stratejik projeyi mutlaka gerçekleştireceğiz” diyerek projeyi kişisel olarak sahiplendiğini bir kez daha teyit etti. Lakin takip eden günlerde Türkiye’deki ekonomik kriz tablosu daha da belirginleşti ve bu kez krize karşı önlem olarak kamuda alınacak tasarruf tedbirleri kapsamında bu projenin erteleneceği konuşulur oldu.

Ardından o tarihten bu yazının yazıldığı güne kadar geçen iki aydan fazla süre zarfında Cumhurbaşkanı Erdoğan Kanal İstanbul’un adını bir kez daha zikretmedi. Mamafih Erdoğan hükümetinin bir üyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 15 Eylül’de 10 milyar dolarlık projenin “devam ettiğini” söyledi.

Erdoğan’ın bakanlarını birçok kez tekzip ettiği hatırlanacak olursa, bir bakanın “Kanal İstanbul’a devam edilecek” demesinin Cumhurbaşkanı’nı bağlayan bir açıklama sayılmaması gerektiği de bilinmeli.

Beş gün sonra, 20 Eylül’de, Bakanın dediğinin aksine projenin devam etmesinin mümkün olamayabileceğini akla getiren bir gelişme meydana geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 2019-2021 yıllarında uygulanacağını açıkladığı “Yeni Ekonomi Programı”nda (YEP) “ihalesi yapılmamış ve ihalesi yapılmış ancak başlanmamış projelerin askıya alınacağı,” buna mukabil,........

© Al Monitor