We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkmenler hükümetten neden dışlandı?

661 0 0
03.11.2018

Petrol kenti Kerkük’ün Kürtlerin kontrolünden merkezi hükümete geçmesinin ardından siyasi koşulların kendi lehlerine döndüğünü düşünen Iraklı Türkmenler, Bağdat’ta baharı beklerken kışa yakalandı. Başbakanlık görevini üstlenen Adil Abdülmehdi’nin kabinede Türkmenlere yer vermemesi hayal kırıklığı yarattı.

Türkmenlerin en büyük siyasi oluşumu Irak Türkmen Cephesi’nin (ITC) Sözcüsü Ali Mehdi “Bu durum Türkmenleri alenen yok saymaktır” diye çıkışırken meclisteki Türkmen vekiller henüz onaylanmamış sekiz koltuktan birinin Türkmenlere verilerek hatadan dönülmesini istedi.

Vekiller bu konuda Başbakan’a bir de mektup yazdı. Listenin 2 Kasım’da meclise sunulması ve 6 Kasım’da oylanması bekleniyor.

Türkmenlerin dışlanmasının görünür bahanesi Türkmen toplumunun siyaseten bölünmüş olması ve hükümetin teknokrat hükümeti kurma hedefiyle milliyet kotasını geri plana itmesi. Ancak Al-Monitor’a konuşan Türkmen temsilciler Kürtler dahil istediğini alan diğer kesimlerin de bölünmüş vaziyette olduğunu belirtip bu iki gerekçeyi reddediyor.

12 Mayıs’taki seçimlerde farklı partilerden seçilen dokuz Türkmen vekil ortak hareket edebilmek için 4 Eylül’de parlamentoda “Türkmen Grubu” kurduklarını duyurmuştu.

Birlik görüntüsüne rağmen kabine açıklanmadan önce Abdülmehdi’nin dikkatine sunulmak üzere bir cumhurbaşkanı yardımcılığı, bir bakanlık ve iki müsteşarlık için önerilen isimlerin yazılı olduğu bir belge yayımlandı. Aday listesinde sadece Kerküklü Türkmenlerin olması diğer bölgelerdeki Türkmenlerin tepkisini çekti. Tartışmalar üzerine bu liste geri çekildi, hatta “sahte” denildi ama bölünmüşlük tablosu giderilemedi.

Son yıllarda Türkmenler arasında kendini hissettiren mezhepsel ayrışma siyasi tercihlere de yansıyınca Türkmen nüfuz alanı Türkiye ile İran arasında bölünmüş oldu. Şii-Sünni ayrımını reddeden ITC, Türkmenler arasında “milli kimliği” öne çıkaran ana parti olma iddiasını sürdürüyor.

2014’te Musul’un düşüşünün ardından İslam Devleti’ne (İD) karşı Haşd El Şaabi saflarında savaşan Türkmenler, bu hareketin siyasi........

© Al Monitor