We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkiye-Venezuela ‘altın kardeşliği' ABD yaptırımlarına rağmen sürüyor

441 0 0
12.12.2018

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro bir yıl gibi kısa bir süre içinde zor zamanlarda birbirini kucaklayan ve kollayan iki lidere dönüşüverdi. Aslında siyasal gelenekleri, dünyaya bakışları ve yaşam tarzları birbirinden taban tabana zıt. Maduro’yu sıfırdan zirveye taşıyan selefi Hugo Chavez, Amerikan hegemonyasına kafa tutarken, dönemin İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile dost oluvermişti. Erdoğan ve Maduro’yu birbirine iten görünür neden de ikisinin de Amerikan hükümeti tarafından hedef alındığını düşünüyor olmaları. Ortak tehdit algısındaki örtüşme öyle bir noktaya vardı ki Maduro, 24 Haziran başkanlık seçiminin ardından yemin töreni için Ankara’ya gelirken Erdoğan’ı “yeni çok kutuplu dünyanın lideri” diye selamlamıştı.

Ahmedinejad’ın müttefiki, Libya lideri Muammer Kaddafi ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın destekçisi Chavez’in halefi Maduro’yu, Arap Baharı’yla yelkenlerini şişirmiş Erdoğan’a yaklaştıran birkaç neden daha var: Ekonomik çöküşte kader ortaklığı. Venezuela tutunacağı dal ararken Türkiye de alternatiflerini çeşitlendirmenin derdinde.

Dünyanın en büyük beşinci petrol üreticisi Venezuela, Latin Amerika’da sol cepheye lokomotif olmaktan kendi insanını açlığa düçar eden müflis bir ülke durumuna geldi. IMF’ye göre enflasyonu yüzde 1.37 milyonu görmek üzere olan bir ekonomi. Tabii muhalifleri beş yıl içinde gelen bu çöküşü Maduro’nun popülist ve çözüm üretemeyen yönetimine bağlıyor. Ama Maduro’ya göre asıl suçlu ABD kaynaklı ambargo, şantaj ve darbe komploları ve ekonomik savaşa ortak olan karaborsacılar, stokçular ve spekülatörler.

Türkiye ise hâlâ dünyanın en büyük 17’nci ekonomisine sahip ama enflasyonun tek haneli rakamlardan yüzde 25’i bulduğu, Türk Lirası’nın dolar karşısında eridiği, iflasların arttığı ve 3 bini aşkın şirketin konkordato ilan ettiği kötümser bir süreçten geçiyor. İki liderin demokrasiye bakışları da paralel: “Sandıkla geldim, sandıkla giderim, meydanlardan yükselen seslere prim vermem.”

Normalde siyaseten iki zıttın anormal koşullarda senkronize olduğu bu süreçte yeni bir fasıl daha açıldı: Altın kardeşliği.

AB yaptırımlarına takılmaktan korkan Maduro, işlenmesi için altınları bir yıldır........

© Al Monitor