We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Fırat’ın doğusuna operasyonun açmazları

867 0 0
13.11.2018

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’de Kürtlerin özerklik inşa ettiği Fırat’ın doğusuna yönelik müdahaleyi gündemine almasının ardından Tel Abyad, Kobani ve Zor Muğar’a yönelik sınırdan top atışlarının başlaması bölgede tansiyonu yükseltti.

Türk tarafının “16 PKK’li öldürüldü” dediği saldırılar, Erdoğan’ın Almanya, Fransa ve Rusya liderleriyle İstanbul’da buluşmasından bir gün sonra başladı. Saldırılar sürerken Erdoğan, “Fırat’ın doğusundaki terör yapılanmasını da çökerteceğiz. Hazırlıklarımızı, planlarımızı, programlarımızı tamamladık. Yakında terör örgütünün tepesine bineceğiz” diye çıkıştı.

Saldırıların Fırat’ın hemen batı kıyısında yer alan Menbic’de ABD ile Türkiye’nin ortak devriyeye başlamasına denk gelmesi de “Operasyon için ABD ile uzlaşma sağlandı mı?” sorusunu gündeme getirdi. Pentagon teskin edici bir rolle devreye girip “Türkiye ve Suriye Demokratik Güçleri’yle (SDG) durumu yatıştırmak amacıyla temas halindeyiz. Sahadaki tüm silahlı aktörlere, IŞİD’e odaklanmayı sürdürmeye çağırıyoruz” açıklamasını yaptı. Ardından Erdoğan ile Başkan Donald Trump telefonda konuyu görüştü.

Ancak Fırat’ın doğusundaki Amerikan güçlerinin, SDG’nin omurgası Halk Savunma Birlikleri (YPG) ile birlikte Cezire kantonunda Türkiye sınırlarına paralel devriye gezmesi kara harekâtı bekleyenlerde soğuk düş etkisi yaptı.

ABD bir yanda Menbic’de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) diğer yanda Fırat’ın doğusunda YPG ile devriye gezerek ikili siyasetinde ısrar ettiğini gösterdi. Bu ikili siyaset Kürtler için de geçerli. Amerikan yönetimi Ankara’nın “PKK’nin Suriye kolu” dediği YPG ile iş birliğini derinleştirirken PKK’nin lider kadrosundaki Murat Karayılan için 5, Cemil Bayık için 4 ve Duran Kalkan için 3 milyon dolar ödül koydu. Bu adım da Türkiye’yi Suriye’de dizginleme çabası olarak görüldü.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, kararı, “YPG/PYD angajmanını perdelemek amacıyla yapılan bir şey” olarak niteledi. Savunma Bakanı Hulusi Akar da “PKK'dan hiçbir farkı olmayan YPG'ye karşı da aynı tutumu bekliyoruz" dedi.

ABD fren etkisi yapsa da Türkiye’nin Afrin senaryosunu, Tel Abyad........

© Al Monitor