We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Fırat’ın doğusu için ordu içinde çekinceler

703 0 0
09.01.2019

Türkiye Menbic ve Fırat’ın doğusuna müdahale için bir yandan ABD ile yol haritası belirlemek diğer yandan Rusya’dan yeşil ışık almak için müzakereleri sürdürürken Türk ordusunda sıra dışı bir gelişme yaşandı. Suriye’de Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı harekâtlarını komuta ederek yıldızı parlayan İkinci Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Metin Temel ile Dördüncü Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Barut pasif göreve alındı. Komutanların mevcut pozisyonlarından alınmasının arkasında Fırat’ın doğusuna yönelik operasyonla ilgili itirazların yattığı öne sürülüyor.

Suriye’de yeni bir seferberliğin öncesinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın çok değer verdiği iki komutanla ilgili bu tasarruf, Türkiye’yi Fırat’ın doğusunda çelişkiye düşüren noktaların komuta kademesinde de paylaşıldığını gösteriyor.

Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek askeri kulislerde dillendirilen itirazları şöyle aktarıyor:

Ordu içindeki farklılıklar aleni olarak dışarıya yansımasa da geçmişte hükümetin Suriye siyasetiyle ilgili rahatsızlıklar özellikle emekli askerler tarafından gündeme getirilmişti. Ancak “Suriye’de PKK’yi hedef alıyoruz” denildiğinde ordu içinden farklı bir ses beklenmiyordu. ABD Başkanı Donald Trump’ın ani çekilme kararına paralel olarak İslam Devleti’nin (İD) bakiyesini bitirme işini Türkiye’ye havale etmesi Fırat’ın doğusuna operasyonla ilgili var olan kuşkuları daha da artırdı.

Ordu içinde operasyonla ilgili çekinceler taşıyanlar Temel ve Barut ile sınırlı olmayabilir. Hükümetin sonuna kadar gitme konusundaki kararlılığı Türkiye’nin önündeki açmazlar ve belirsizlikleri gidermeye yetmiyor.

Her şeyden önce Trump’ın Amerikan güçlerinin yerini Türkiye’ye bırakma önerisi ile Ankara’nın peşinde olduğu stratejisi arasında derin bir uyuşmazlık var: ABD’nin biçtiği misyon İD’le mücadele iken Türkiye, Kürtlerin öncülüğünde şekillenen özerk yapılanmayı çökertmekten söz ediyor. Ankara’nın........

© Al Monitor