We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dost Soros’tan düşman Soros’a

319 0 0
29.11.2018

Türkiye’de iktidar Macaristan asıllı Amerikalı milyarder yatırımcı George Soros’u şeytanlaştırma dalgasına kendisini öylesine kaptırdı ki sonunda Açık Toplum Vakfı kapısına kilit vurma kararı aldı.

Son yıllarda Macaristan, Polonya, Romanya ve Makedonya gibi ülkelerde nefret imgesine dönüştürülen Soros, Türkiye’de de muhalifleri sindirme aracı olarak kullanılmaya başladı. Bunun en çarpıcı örneği sivil topluma desteğiyle tanınan işadamı Osman Kavala ve kurucusu olduğu Açık Toplum Vakfı’na yönelik gözaltı operasyonlarında görülüyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir yıldır hiçbir iddianame olmadan hapiste tutulan Kavala’yı ikide bir “Kızıl Soros” diye hedef alırken son açıklamasında “Gezi olaylarında teröristlerin finans kaynağı olan bir kişi şu anda içeride. Onun arkasında meşhur Macar Yahudi’si Soros var” ifadelerini kullandı.

Medyayı saran nefret söylemi karşısında Açık Toplum Vakfı, Türkiye’de faaliyetlerine son verip kurumlarını tasfiye etme kararı aldı.
Hâlbuki birkaç yıl öncesine kadar Erdoğan’ın Soros’la arası iyiydi. Soros’la ilk görüşmesi Ocak 2003’te Davos Dünya Ekonomik Forumu sırasında gerçekleşmişti. Erdoğan’ın adamlarından Egemen Bağış ve Ömer Çelik’in de yer aldığı görüşmede heyet, Soros’la mutluluk pozu vermişti. O zamanlar Soros gibi etkili isimlerle verilen görüntüler ABD ve AB’de kapıları açan anahtar gibiydi.

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eski danışmanı Ahmet Sever’e göre Erdoğan, Davos’ta Soros’a “Türkiye’nin açık toplumu biziz. Bizi destekleyin” demişti. Soros da bu çağrıyı karşılıksız bırakmadı. Açık Toplum Vakfı’nın girişimiyle, eski Finlandiya Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari, eski Fransa Başbakanı Michel Rocard, eski Hollanda Dışişleri Bakanı Hans Van Den Broek, eski İtalya Dışişleri Bakanı Emma Bonino gibi isimlerin yer aldığı Bağımsız Türkiye Komisyonu kuruldu. Amaç AB ile üyelik sürecini başlatmaktı. Komisyon üyeleri Avrupa başkentleri arasında mekik dokuyor ve Türkiye lehine lobi yürütüyordu. Soros haziran 2005’te sekiz günlük Türkiye ziyareti sırasında da Erdoğan ve kurmaylarıyla bir araya geldi.

Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan da Soros'un fonladığı Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı’nda (TESEV) staj yapmıştı. Yani 2013’teki Gezi protestolarına kadar........

© Al Monitor