We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dr. Eray Güçlüer

5 44 6
08.07.2020

Fransa’nın özellikle Afrika’da kanlı bir tarihi ve kirli bir geçmişi var. Fransa Afrika’da kurduğu sömürü düzeni sayesinde geniş bir beslenme alanına sahip. Fransa’nın Afrika için önemini 2008 Mart ayında eski Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac “Eğer Afrika olmasaydı, Fransa güç sırasında yirmi üçüncülüğe düşerdi.” diyerek ifade etmiştir. Aynı şekilde Fransa Başbakanı François Mitterrand, “Afrika’sız bir Fransa’nın 21. yüzyılda hiçbir tarihi yoktur.” demiştir.

DARBECELER, KATLİAMLAR, İŞKENCELER...

Peki Afrika neden Fransa için bu kadar önemli diye soracak olursak karşımıza devasa bir maddi kaynak çıkar. Bugün Afrika ülkelerinin sömürge vergisi olarak Fransa’ya ödedikleri para yıllık 500 milyar dolar civarında. Ödemeyenlerin başına neler geldiğini tahmin edebilirsiniz. Darbeler, katliamlar, işkenceler, vs. Halen Fransa’nın BM sözde barış gücü ve EUROPOL-Avrupa polis gücü hariç 14 Afrika ülkesinde yaklaşık 15 bin askeri mevcut. Diğer alanlardaki askerleriyle birlikte bu sayı 20 bini geçiyor. Son 50 yılda Afrika kıtasında gerçekleşen 67 askeri darbenin 45’i bu Fransız askerlerinin bulunduğu 14 Afrika ülkesinde gerçekleşti.

Fransa’nın Afrika’daki kazanımlarını anlayabilmek için geçmişe bakmak gerekir. Bu günkü kolonizasyon düzeni yaklaşık iki asır önce 18. YY’da sanayi devrimiyle birlikte kuruldu Afrika’da. Önce işgal edilen Afrika ülkeleri, 1950’li yıllardan itibaren koloni anlaşmaları imzalamaya mecbur edildiler. Koloni anlaşmalarının içerikleri çok önemli zira bu anlaşmalar sayesinde Afrika’daki çoğu ülke eskisinden daha fazla Fransa’ya bağımlı hale getirildiler. Örneğin sömürgecilik sırasında Fransa’nın ülkede inşa ettiği altyapı için yüklü miktarda ödeme yapmak........

© Akşam


Get it on Google Play