We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dr. Eray Güçlüer

9 9 0
01.07.2020

Doğu Akdeniz’deki dengeler pek de hoş olmayan yeni bir aşamaya doğru ilerliyor. Bu ilerlemenin görünürdeki aktörü Mısır… Mısır büyük oranda ve hızla silahlanıyor. Bir ülkenin silahlanma biçimi stratejik niyetini de ortaya koyar.

Mısır’ın silahlanmasının donanmasını büyütme, savaş uçağı sayısını arttırma ve kara gücünü zırhlı birlikler ağırlıklı olarak genişletme şeklinde olduğunu görüyoruz. Yani Mısır kendi ordusunu taarruz amaçlı olarak güçlendirmeye çalışıyor.

En son Mısır’ın Rusya’dan 500 adet T-90 ana muharebe tankı alacağı açıklandı. Ancak silahlanma şekli Mısır ordusunda birtakım hassasiyetler de oluşturmakta.

Çok fazla ülkeden çok farklı sistemler alınması, bu sistemlerin altyapı ve teknolojisine sahip olunmaması olası bir çatışmada Mısır’ı tek atımlık mermi haline dönüştürür. İkinci mermiyi atamaz. Ayrıca Mısır’ın silah alınan ülkelere çok yönlü olarak bağımlı hale gelme durumu da vardır.

Mısır’ın özellikle son dönemde neden bu kadar hızlı ve bu kadar büyük bir silahlanmaya ihtiyaç duyduğunu Mısır’a yönelik iç ve dış tehditlerle açıklayabilmek mümkün değil. Yani silahlanma seviyesi olası tehditleri fazlasıyla aşmış durumda.

O zaman Orta Doğu ve Akdeniz’de stratejik amaçları bulunan Fransa’nın, Rusya’nın, ABD’nin, İsrail’in ve İtalya’nın Mısır’ı bölgede tek atımlık mermi haline getirmek istemelerinin stratejik arka planına bakmak gerekir.

BOZULAN OYUN YENİ BİR DENGEYE OLUŞTURUYOR

Yıllardır Orta Doğu-Akdeniz-Afrika kuşağını içine alan dünyanın bu sorunlu........

© Akşam


Get it on Google Play