We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dr. Eray Güçlüer

10 2 0
23.06.2020

Bir çatışmanın neticesini anlamak için sonucunu beklemeye gerek yoktur. Bazı dönüm noktaları vardır, bu dönüm noktaları sürecin sonunda ne olacağını size önceden haber verir.

Artık sadece PKK/PYD gibi terör örgütleri değil terörizmin ülkemize tehdit olamayacağı ve terörizmle ülkemizin dizayn edilemeyeceği günler çok yakın. Terörle mücadele sürecinde geçmekte olduğumuz dönemeçler bize bunu haber veriyor.

Terörizmle mücadele stratejik, terör operasyonları ise taktik seviyelidir. Ve terörizmle mücadelede kalıcı başarı ise taktik operasyonların toplamından daha fazla bir anlam ifade eder. Türkiye maalesef çok uzun yıllar terör örgütleriyle boğuşmak zorunda bırakıldı.

Gücünü, enerjisini bunun için harcadı ve milli gücünün büyük bölümünü terörle mücadelede tüketti. Ülke olarak zayıfladık, hatta fakirleştik. Ama yılmadık, vatanımızı canımızdan aziz bildik ve yıkılmadık.

Şimdi teröristler ve arkalarındaki sinsi şer güçlerle hesaplaşma zamanı. Komandolarımız Irak’ın kuzeyinde ve Suriye’de bu hesabı görmekteler.

Gelinen bu aşamada terörizmle mücadelede kalıcı başarı sağlanabilmesi için temel unsurların neler olduğu ortaya konulmalıdır.

KÜRESEL GÜÇLERİN TERÖRLE İLİŞKİSİ

Kısa bir analiz yapacak olursak 1960’lı yıllardan itibaren terör örgütlerinin devletimizin başına bela olmalarının asıl sebebi onların çok güçlü olmaları değil, devletimizi yönetecek muktedir siyasi iktidarların olmayışıdır.

Muktedir iktidar olmayınca terörle mücadele iradesi de yeterince ortaya konulamamıştır. Zayıf azınlık hükümetleri, her an dağılmaya hazır koalisyonlar, azınlık siyasi gurup tarafından teslim alınmış çoğunluk iradesi ile terörle mücadele olmayacağı çok açıktır.

Dolayısıyla terörle mücadelenin olmazsa olmaz birinci şartı milli ve muktedir siyasi iradedir.

İkinci olarak başta savunma sanayi olmak üzere milli ve yerli teknolojilerin üretilmesidir. Unutmayalım ki milli ve yerli teknoloji ancak milli ve muktedir siyasi iradenin olduğu ortamlarda üretilebilir.

Yoksa hem içerideki tetikçi hainler kullanılarak hem de dışarıdan yapılacak baskı ve entrikalarla size teknoloji ürettirmezler.

DOĞRU GÖRÜNEN ÖNGÖRÜDE YANLIŞLAR VAR…

Üretmeye çalışan Nuri Killigil,........

© Akşam


Get it on Google Play