We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dr. Eray Güçlüer

8 3 0
10.06.2020

27 Kasım 2019 tarihinde Türkiye ve Libya arasında imzalanan “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması” antlaşması ile Doğu Akdeniz’deki Türk Kıta Sahanlığı netleşmiş oldu. “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması” antlaşmasının imzalandığı gün aynı zamanda Türkiye-Libya “Askeri ve Güvenlik İş birliği Anlaşması” da imzalandı.

Anlaşma, iki ülke arasında güvenlik, askeri eğitim, savunma sanayi, terörizmle mücadele, askeri planlama, tecrübe aktarımı ve talep olması halinde güvenlik ve savunma iş birliği ofisi kurulmasını kapsamakta. Ayrıca tarafların, karşılıklı askeri hibelerde bulunabilmesine ve askeri teçhizat kullanımına destek vermelerine de imkan tanımaktadır.

Bu iki anlaşmanın Libya tarihinde çok önemli yeri bulunmaktadır. Çünkü bu tarihten itibaren Libya’nın makus kaderi de değişmeye başladı. 2015 yılından beri Libya Ulusal Mutabakat Hükümetini (UMH) hedef alan Hafter güçleri ülkenin yaklaşık yüzde 90’ında kontrolü ele geçirmeyi başardılar.

Trablus şehrinin bazı bölgelerine de giren Hafter güçleri, BM Güvenlik Konseyinin 2259 sayılı kararıyla Libya'nın tek meşru temsilcisi kabul edilen UMH’yi çok zor durumda bırakmışlardı.

Ancak Türkiye ile yaptığı iki önemli anlaşmayı müteakip teknik ve taktik olarak çok yönlü destek almaya başlayan UMH güçleri, önce Trablus’tan daha sonrada Vattiye, Tarhuna ve civar bölgelerden Hafter’e bağlı paralı militanları çıkarmayı başardı.

Özellikle 04 Haziran’da Trablus Havalimanının UMH güçlerinin eline geçmesi bu süreçte önemli bir dönüm noktası oldu.

SAHADA DEĞİŞEN DENGELER DİPLOMASİYE YANSIDI

Ve nihayet UMH güçleri Sirte şehrinin kapısına dayandı. Diğer bir kol da güneydeki Cufra kentine yöneldi. 2015’ten beri geniş bir alana yayılmış olan Hafter’in paralı militanları beklenenden daha hızlı çekilmeye başladılar. Bu çekilmeden Rusya’ya bağlı Wagner şirketinin elemanları da nasibini aldı.

Sahada değişen dengelerin diplomasiye yansıması gecikmedi. Geçtiğimiz hafta UMH Başbakanı Fayez El Serrac Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştü. Libya’nın kaderinin Ankara’da çizildiği bu görüşme sonrası Türkiye’nin Libya’ya verdiği tam destek teyit edildi.........

© Akşam


Get it on Google Play